Chaczkar przy ul. Klemensa Janickiego we Wrocławiu

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kapliczki, krzyże i figury przydrożne we Wrocławiu
Mapa wrocławskich kapliczek, figur i krzyży


Chaczkar we Wrocławiu
Chaczkar, Wrocław fot. 2014
Chaczkar we Wrocławiu
Chaczkar we Wrocławiu, fot. 2014

Chaczkar przy ul. Klemensa Janickiego we Wrocławiu. Chaczkary to kamienne stele z krzyżem ormiańskim i bogatą ornamentyką, a także często napisami podającymi przyczynę ustawienia i fundatora.

Samo słowo chaczkar oznacza kamień krzyżowy. Dla Ormian ma wymiar nie tylko religijny ale jest też symbolem ich tożsamości. Tylko w "złotym okresie" zdobnictwa chaczkarów (XIII-XIV w.) powstało ich ok. 100 000, a prawie 40 000 przetrwało do dziś. Fundowane są z podobnych powodów co krzyże i kapliczki w Polsce. Jednym z miejsc ustawiania są rozstaje dróg. Ormiańska sztuka kamiennych krzyży - symbolizm i kunszt chaczkarów wpisana jest na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO.

Chaczkar we Wrocławiu stanął przy ul. Klemensa Janickiego, na skwerze obok klasztoru dominikanów (51°06'33.2"N 17°02'25.7"E), z inicjatywy Towarzystwa Ormian Polskich oraz Ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach. Upamiętnia wielowiekową obecność Ormian w Polsce, ludobójstwo Ormian w Turcji oraz Ormian i Polaków na Kresach Wschodnich w XX w. Został wykuty w tufie wulkanicznym przez Tarona Martirosyana i Bagrata Balabekyana w Armenii i jest darem Światowego Związku Malarzy Armenii (Union of the World of Armenian Painters). Prace budowlane i osadzenie steli wykonała firma wrocławskiego przedsiębiorcy Ararata Kocharyana, a otoczenie zaprojektowała Halina Krajewska. Poświęcenia dokonali 21 września 2012 r., podczas II Dni Ormiańskich we Wrocławiu, ówczesny proboszcz Ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej, ks. wardapet Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz przeor wrocławskiego konwentu dominikanów, o. Jakub Kraska OP. W Kościele dominikanów odprawiane są msze w rycie ormiańskim.


Publikacja - 2014 r.
Aktualizacja - 2014 r.