Drewniana kapliczka domkowa w Trzepietniaku

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Trzepietniak to kolonia Aleksandrowa w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Drewniana kapliczka domkowa ma na drzwiach wyrytą datę 1899 (fot. 2). Prawdopodobnie to rok jej budowy lub przeniesienia na aktualne miejsce, z oddalonego ok. 1km na północ. Krzyż w tym miejscu widnieje już na mapie z 1839 r. Kiedyś było tu skrzyżowanie traktów z Biłgoraja do Józefowa i z Łukowej do Górecka, teraz miejsce na uboczu (50° 28' 46.08", 22° 56' 30.89").

Kapliczka opisana jest w broszurze o kapliczkach gminy Aleksandrów. Prawdopodobnie jeszcze przed I wojną światową została przeniesiona z Kaplicznej Góry (piaszczystego wzniesienia znajdującego się w lesie ok. 1 km w kierunku północnym). W kapliczce znajduje się obraz przedstawiający Trójcę Świętą... Obok kapliczki znajduje się krzyż, zaznaczony już na mapie z 1839 r. Według mieszkańców Aleksandrowa i Trzepietniaka, krzyż stoi tam od niepamiętnych czasów, jednak brakuje jakichkolwiek informacji na temat okoliczności jego postawienia. Natomiast wiadomo, że w roku 1959 krzyż został wymieniony i poświęcony przez ks. Wincentego Marciniewicza, proboszcza góreckiego. Obecny krzyż, ufundowany o postawiony przez rodzinę Barczyńskich z Trzepietniaka, wykonał w 1999 r. Czesław Baździuch z Aleksandrowa. Wtedy również podczas uroczystości poświęcenia pól odbyła się tam jubileuszowa msza św. odprawiona przez ówczesnego proboszcza parafii w Górecku Kościelnym, ks. Andrzeja Pikulę, który dokonał poświęcenia nowego krzyża. W sąsiedztwie znajdowała się gajówka tzw. "szlakówka", w której przed wojną mieszkał z rodziną gajowy Józef Gura. Gospodarstwo spłonęło pod koniec września 1939 r. podczas walk wojska polskiego z Niemcami.[1]

Kapliczka ze stojącym za nią wysokim krzyżem to typowy widok we wsiach na południe od Biłgoraja. Wspomniany w opisie obraz Świętej Trójcy nadal znajduje się w ołtarzyku, dlatego kapliczkę można nazwać pw. Trójcy Świętej. Na bocznych ścianach wisi kilka kolejnych reprodukcji znanych "świętych obrazów" (fot. 3).

Przypisy

  1. Historia w krzyże wpisana. Małe obiekty sakralne i miejsca pamięci w gminie Aleksandrów. Elżbieta Swacha, Justyna Bździuch, Tadeusz Maciocha, Jan Palikot, red. Aleksandrów: Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2005.
Publikacja - 2016 r.
Aktualizacja - 2016 r.