Krzyż z Tronem Łaski malowanym na blasze w Waldneukirchen, w Górnej Austrii

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kirchbühelkreuz

Krzyż stoi przy Kirchbühel, drodze pomiędzy Grünburger Straße a centrum Waldneukirchen, stąd nazwa Kirchbühelkreuz (47°59'31.6"N 14°16'03.8"E). Jego powstanie wyjaśniają dwie opowieści - hipotezy.

  1. Ze względu na swoje położenie na uboczu może być krzyżem morowym na zbiorowej mogile ofiar dżumy, która nawiedziła okolicę w latach 1650-1713. W obawie przed zarażeniem "czarną śmiercią" zmarłych chowano nie na cmentarzu wokół kościoła, ale poza wsią.
  2. Według przekazu rodzinnego został tu zaatakowany i zadźgany nożem członek rodziny Loabergerów. Dlatego w 1916 r. rodzina ofiarowała ten krzyż.

Ze względu na formę krzyża, czyli dwa poprzeczne ramiona, prawdopodobna jest hipoteza o jego morowym pochodzeniu. Krzyż taki nazywany karawaką miał chronić przez zarazą. Karawaka to forma krzyża wywodząca się ze wschodniego chrześcijaństwa, z krzyża patriarchalnego. Podobną formę i pochodzenie mają krzyże nazywane lotaryńskim, andegaweńskim, patriarszym, litewskim lub jagiellońskim.

W 1984 roku krzyż został odnowiony przez rodzinę Bierbauer, po zniszczeniu go w wypadku drogowym. Ponownie odnowiony w 2010 r. przez rodzinę Garsenauer. Wówczas zawieszono na krzyżu obraz namalowany na blasze przez panią Theresię Zacherl ze Schlierbach. Przedstawia ona Trójcę Świętą w typie Tronu Łaski oraz świętych Sebastiana i Floriana.

Publikacja - 2020 r.
Aktualizacja - 2020 r.