O kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnychBrogowa kapliczka św. Stanisława w Ciotuszy Nowej
Ciotusza Nowa gmina Susiec, powiat tomaszowski, woj. lubelskie.

W roztoczańskiej wsi Ciotuszy Nowej, w okolicy skrzyżowania drogi z Tomaszowa Lubelskiego do Biłgoraja, z gruntową drogą w kierunku Krasnobrodu znajduje się brogowa kapliczka z początku XX w. z figurą św. Stanisława ze Szczepanowa.

Na kamiennym podwyższeniu wysokości 50 cm stoją cztery drewniane słupy trzymające brogowy dach kryty blachą (niegdyś gontem) i zwieńczony żelaznym krzyżem. Na dole słupy łączy ozdobna drewniana balustrada. Wewnątrz, na murowanym cokole, umieszczona jest drewniana rzeźba św. Stanisława Biskupa pomalowana olejną farbą. Święty zgodnie z utrwaloną ikonografią przedstawiony jest w stroju biskupa z pastorałem w lewej ręce. Inne atrybuty towarzyszące często biskupowi: Piotrowin (wskrzeszony przez biskupa), palma męczeńska czy orzeł, w tym wypadku nie występują. Przydrożna kapliczka brogowa stoi wśród drzew na skraju lasu. Otacza ją drewniany płotek.

Św. Stanisław biskup, kapliczka brogowa, Ciotusza Nowa gm. Susiec
1. Przydrożna kapliczka brogowa św. Stanisława (fot. 2001).
Św. Stanisław biskup ze Szczepanowa w przydrożnej kapliczce brogowej. Ciotusza Nowa w woj. lubelskim.
2.  Św. Stanisław  (fot. 2001).
Kapliczka brogowa, Ciotusza Nowa gm. Susiec, pow. tomaszowski, woj. lubelskie
3. Obraz na suficie kapliczki (fot. 2001).


Nad figurą świętego na suficie wisi owalny obraz przedstawiający mężczyznę klęczącego przed Matką Boską z Dzieciątkiem w chmurach oraz trzy anioły. Obraz nawiązuje do przyczyny fundacji kapliczki. Wystawił ją rządca majątku w Ciotuszy Nowej Stanisław Niewęgłowski jako wotum wdzięczności za narodzenie syna. Jego poprzednie dzieci zmarły. Symbolizują je aniołki na obrazie. Na początku opisywana kapliczka przydrożna stała dalej w polu. Około 1910 r. ówczesny dziedzic wsi, Pogódzki, przeniósł ją na skrzyżowanie dróg.

Chrystus Frasobliwy
© Michał Zalewski 2002