Święty Wawrzyniec

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 16:28, 19 maj 2020 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Święty Wawrzyniec z Rzymu''' – męczennik, święty Kościoła katolickiego. Data urodzenia nieznana. Zmarł 10 sierpnia 258 roku, zamęczony na rozżarzonej do c...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Święty Wawrzyniec z Rzymu – męczennik, święty Kościoła katolickiego. Data urodzenia nieznana. Zmarł 10 sierpnia 258 roku, zamęczony na rozżarzonej do czerwoności kracie.

Wawrzyniec pochodził z Hiszpanii. Po przybyciu do Rzymu został zaufaną osobą i jednym z siedmiu archidiakonów papieża Sykstusa II. Poczas prześladowań Kościoła bronił dóbr przed dekretem cesarza Waleriana (253-260) i w końcu rozdał je ubogim [1] [2]. W konsekwencji zmarł śmiercią męczeńską; Walerian nakazał rozciągnąć go na żelaznych kratach i piec żywcem w ogniu. Wawrzyniec miał mimo tortur powiedzieć: "Widzisz, że ciało moje jest już dosyć przypieczone. Obróć je teraz na drugą stronę!". Św. Leon Wielki daje do tych słów piękny komentarz: "Jak silny musiał być ogień miłości Chrystusowej, skoro gasił on żar ognia naturalnego!". Wawrzyniec miał być przedtem biczowany knutami z drutu, potem powieszono go wyrywając członki ze stawów [3].

Święty Wawrzyniec to patron kucharzy, piekarzy i ubogich. Ma chronić od pożarów i poparzeń. Jego atrybuty to krata (ruszt) oraz palma męczeńska. Przedstawiany jest w dalmatyce. Współcześnie Święty Wawrzyniec dalej uznawany jest za opiekuna ognia, który dba, by ten żywioł pomagał ludziom, nie wyrządzając przy tym szkód. Do dziś udało sie zachować dawne zwyczaje, np.: w dzień jego święta odbywa się święcenie masła [1]. Na południu Polski Święty Wawrzyniec uznawany jest za patrona pszczelarzy; w w czasie jego wspomnienia święci się dlatego miód i podarowuje go rodzinie i przyjaciołom.

Istnieje wiele powiedzeń odnoszących się do osoby Świętego Wawrzyńca, m.in.: „Gdy na Wawrzyńca orzechy obrodzą - to w ziemie mrozy dogodzą.” czy „Wawrzyniec pokazuje, jaka jesień następuje.” [4].

Przypisy