Chaczkar przy ul. Klemensa Janickiego we Wrocławiu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Chaczkar''' przy ul. Klemensa Janickiego we Wrocławiu. Chaczkary to kamienne stele z krzyżem ormiańskim i bogatą ornamentyką, a także często...")
 
Linia 1: Linia 1:
 +
[[Plik:Wrocław chaczkar a.jpg|alt=Chaczkar we Wrocławiu|thumb|160px|Chaczkar we Wrocławiu, fot. 2014]]
 +
[[Plik:Wrocław chaczkar.jpg|alt=Chaczkar we Wrocławiu|thumb|left|360px|Chaczkar, Wrocław fot. 2014]]
 
'''Chaczkar''' przy ul. Klemensa Janickiego we Wrocławiu. Chaczkary to kamienne stele z [[formy krzyża|krzyżem ormiańskim]] i bogatą ornamentyką, a także często napisami podającymi przyczynę ustawienia i  fundatora.   
 
'''Chaczkar''' przy ul. Klemensa Janickiego we Wrocławiu. Chaczkary to kamienne stele z [[formy krzyża|krzyżem ormiańskim]] i bogatą ornamentyką, a także często napisami podającymi przyczynę ustawienia i  fundatora.   
  
Samo słowo chaczkar oznacza kamień krzyżowy. Dla Ormian ma wymiar nie tylko religijny ale jest też symbolem ich tożsamości. Tylko w "złotym okresie" zdobnictwa chaczkarów (XIII-XIV w.) powstało ich ok. 100 000, a prawie 40 000 przetrwało do dziś. Fundowane są z podobnych powodów co krzyże i kapliczki w Polsce. Jednym z miejsc ustawiania są rozstaje dróg. ''Ormiańska sztuka kamiennych krzyży - symbolizm i kunszt chaczkarów'' wpisana jest na ''Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO.   
+
Samo słowo chaczkar oznacza kamień krzyżowy. Dla Ormian ma wymiar nie tylko religijny ale jest też symbolem ich tożsamości. Tylko w "złotym okresie" zdobnictwa chaczkarów (XIII-XIV w.) powstało ich ok. 100 000, a prawie 40 000 przetrwało do dziś. Fundowane są z podobnych powodów co krzyże i kapliczki w Polsce. Jednym z miejsc ustawiania są rozstaje dróg. ''Ormiańska sztuka kamiennych krzyży - symbolizm i kunszt chaczkarów'' wpisana jest na ''Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości'' prowadzoną przez UNESCO.   
 +
 
 +
Chaczkar we Wrocławiu stanął przy ul. Klemensa Janickiego, na skwerze obok klasztoru dominikanów <small>(51°06'33.2"N 17°02'25.7"E)</small>, z inicjatywy Towarzystwa Ormian Polskich oraz Ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach. Upamiętnia wielowiekową obecność Ormian w Polsce, ludobójstwo Ormian w Turcji oraz Ormian i Polaków na Kresach Wschodnich w XX w. Został wykuty w tufie wulkanicznym przez Tarona Martirosyana i Bagrata Balabekyana w Armenii i jest darem Światowego Związku Malarzy Armenii (''Union of the World of Armenian Painters''). Prace budowlane i osadzenie steli wykonała firma wrocławskiego przedsiębiorcy Ararata Kocharyana, a otoczenie zaprojektowała Halina Krajewska. Poświęcenia dokonali 21 września 2012 r., podczas II Dni Ormiańskich we Wrocławiu,  ówczesny proboszcz Ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej, ks. wardapet Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz przeor wrocławskiego konwentu dominikanów, o. Jakub Kraska OP. W Kościele dominikanów odprawiane są msze w rycie ormiańskim. 
 +
 
  
Chaczkar we Wrocławiu stanął przy ul. Klemensa Janickiego, obok klasztoru dominikanów, z inicjatywy Towarzystwa Ormian Polskich oraz Ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach. Poświęcony 21 września 2012 r. przez ówczesnego proboszcza tej parafii, ks. wardapeta Tadusza Isakowicza-Zaleskiego oraz przeora wrocławskiego konwentu dominikanów, o. Jakuba Kraskę OP. W kościele dominikanów odprawiane są msze w rycie ormiańskim.  Wrocławski chaczkar wykuty został w tufie wulkanicznym w Armenii. Upamiętnia wielowiekową obecność Ormian w Polsce, ludobójstwo Ormian w Turcji oraz Ormian i Polaków na Kresach Wschodnich w XX w.
 
 
{{Publikacja|2014|2014}}
 
{{Publikacja|2014|2014}}
  
 
[[Kategoria:Wrocław]]
 
[[Kategoria:Wrocław]]
 
[[Kategoria:Kapliczki z XXI w.|Wrocław]]
 
[[Kategoria:Kapliczki z XXI w.|Wrocław]]

Wersja z 17:31, 17 sie 2020

Chaczkar we Wrocławiu
Chaczkar we Wrocławiu, fot. 2014
Chaczkar we Wrocławiu
Chaczkar, Wrocław fot. 2014

Chaczkar przy ul. Klemensa Janickiego we Wrocławiu. Chaczkary to kamienne stele z krzyżem ormiańskim i bogatą ornamentyką, a także często napisami podającymi przyczynę ustawienia i fundatora.

Samo słowo chaczkar oznacza kamień krzyżowy. Dla Ormian ma wymiar nie tylko religijny ale jest też symbolem ich tożsamości. Tylko w "złotym okresie" zdobnictwa chaczkarów (XIII-XIV w.) powstało ich ok. 100 000, a prawie 40 000 przetrwało do dziś. Fundowane są z podobnych powodów co krzyże i kapliczki w Polsce. Jednym z miejsc ustawiania są rozstaje dróg. Ormiańska sztuka kamiennych krzyży - symbolizm i kunszt chaczkarów wpisana jest na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO.

Chaczkar we Wrocławiu stanął przy ul. Klemensa Janickiego, na skwerze obok klasztoru dominikanów (51°06'33.2"N 17°02'25.7"E), z inicjatywy Towarzystwa Ormian Polskich oraz Ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach. Upamiętnia wielowiekową obecność Ormian w Polsce, ludobójstwo Ormian w Turcji oraz Ormian i Polaków na Kresach Wschodnich w XX w. Został wykuty w tufie wulkanicznym przez Tarona Martirosyana i Bagrata Balabekyana w Armenii i jest darem Światowego Związku Malarzy Armenii (Union of the World of Armenian Painters). Prace budowlane i osadzenie steli wykonała firma wrocławskiego przedsiębiorcy Ararata Kocharyana, a otoczenie zaprojektowała Halina Krajewska. Poświęcenia dokonali 21 września 2012 r., podczas II Dni Ormiańskich we Wrocławiu, ówczesny proboszcz Ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej, ks. wardapet Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz przeor wrocławskiego konwentu dominikanów, o. Jakub Kraska OP. W Kościele dominikanów odprawiane są msze w rycie ormiańskim.


Publikacja - 2014 r.
Aktualizacja - 2014 r.