Figura św. Jana Nepomucena w Siemiatyczach: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "W '''Siemiatyczach''' w woj. podlaskim, w obrębie murów kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się XVIII-wieczna figura Święty Jan Nepo...")
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
W '''Siemiatyczach''' w woj. podlaskim, w obrębie murów kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się XVIII-wieczna figura [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]]. Na ośmiobocznym cokole, zakończonym obłożonym nowoczesnymi dachówkami, profilowanym gzymsem, umiejscowiona jest zwężająca się ku górze okrągła kolumna. Na jej zwieńczeniu stoi wyrzeźbiona w piaskowcu figura świętego. Ukazany jest on w pozycji [[kontrapost]]u, w prawej dłoni trzyma krzyż, w lewej palmę męczeńską. Widoczne charakterystyczne elementy stroju ([[biret]], wykończona ażurem [[alba]], [[befka]]) oraz interesujące rysy twarzy, ze spojrzeniem adorującym krzyż. Zdjęcia ukazują stan na 2008 rok.
+
W '''Siemiatyczach''' w woj. podlaskim, w obrębie murów kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się XVIII-wieczna figura [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]]. Na ośmiobocznym cokole, zakończonym obłożonym nowoczesnymi dachówkami, profilowanym gzymsem, umiejscowiona jest zwężająca się ku górze okrągła kolumna. Na jej zwieńczeniu stoi wyrzeźbiona w piaskowcu figura świętego. Ukazany jest on w pozycji [[kontrapost]]u, w prawej dłoni trzyma krzyż, w lewej palmę męczeńską. Widoczne charakterystyczne elementy stroju ([[biret]], wykończona ażurem [[alba]], [[befka]]) oraz interesujące rysy twarzy, ze spojrzeniem adorującym krzyż. Zdjęcia ukazują stan na 2008 rok.
 
<center>
 
<center>
 
<gallery widths=220 heights=280>
 
<gallery widths=220 heights=280>

Aktualna wersja na dzień 18:18, 16 sty 2021

W Siemiatyczach w woj. podlaskim, w obrębie murów kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena. Na ośmiobocznym cokole, zakończonym obłożonym nowoczesnymi dachówkami, profilowanym gzymsem, umiejscowiona jest zwężająca się ku górze okrągła kolumna. Na jej zwieńczeniu stoi wyrzeźbiona w piaskowcu figura świętego. Ukazany jest on w pozycji kontrapostu, w prawej dłoni trzyma krzyż, w lewej palmę męczeńską. Widoczne charakterystyczne elementy stroju (biret, wykończona ażurem alba, befka) oraz interesujące rysy twarzy, ze spojrzeniem adorującym krzyż. Zdjęcia ukazują stan na 2008 rok.

Publikacja - 2008 r.
Aktualizacja - 2008 r.