Herby na epitafiach: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
<div style="float: right;">{{Wrocław mieszczanie}}</div>
 
<div style="float: right;">{{Wrocław mieszczanie}}</div>
 
'''Herby na epitafiach mieszczan wrocławskich.''' Herby na  epitafiach znajdujących się poza ich pierwotnym miejscem, a więc najczęściej w muzeach.  
 
'''Herby na epitafiach mieszczan wrocławskich.''' Herby na  epitafiach znajdujących się poza ich pierwotnym miejscem, a więc najczęściej w muzeach.  
 
== Epitafium Krappów ==
 
Znajduje się na lewo od południowego wejścia do wieży bazyliki św. Elżbiety. Późnogotyckie epitafium rodziny Krappe z około 1515 r.  pierwotnie było
 
wmurowane we wschodnią ścianę przylegającej niegdyś do wieży kościoła kaplicy Krappów, a po jej zburzeniu w 1839 r. przeniesione zostało na obecne miejsce. Zdjęcia dolnej części właściwego epitafium (pokazującej członków rodziny i herby).
 
<gallery mode=packed heights=360px>
 
Plik:Krapp epitafium.jpg|Widok całego epitafium Krappów (ok. 1515), łącznie z plakietą herbową Scholtza (ok. 1580)
 
Plik:Krappe epitafium.jpg|[[Herby wrocławskich rodzin mieszczańskich#Krapff|Rodzina Krappe (Krapf)]]
 
</gallery>
 
<gallery mode=packed heights=260px>
 
Plik:Krappe herb z epitafium rodziny Krapff.jpg|Znak (herb domowy, ''Hausmarke'', gmerk) używany przez [[Herby na sklepieniu Izby Seniora Rady|Hansa I Krapffa (starego) (zm. 1497)]]; pierwsza postać z lewej.
 
Plik:Krappe II herb z epitafium rodzinny Krapff.jpg|[[Herby mieszczan#Krapff|Herb Krappe]] pod postacią Hansa II Krapffa (starszego) (zm. 1513); drugi od lewej.
 
Plik:Meisner epitafium Krappe.jpg|Herb rodziny [[Herby mieszczan#Meisner|Meißner]] pod czwartą od prawej postacią kobiecą. To Beatrix Meißner, żona Hansa II Krapffa (postać męska druga od lewej). Między nimi ich dzieci.
 
Plik:Falkenhayn epitafium Krappe.jpg|Herb szlacheckiej rodziny [[Herby mieszczan#Falkenhayn|von Falkenhayn]], mającej obywatelstwo Wrocławia, pod pierwszą z prawej postacią kobiecą.  To Katarzyna Krapff z domu Falkenhayn, żona Hansa I Krapffa (postać pierwsza z lewej). Między nimi ich dzieci i wnuki.
 
</gallery>
 
Plakieta herbowa znajdująca pod epitafium. Powstała w związku z renowacją epitafium dokonaną ok. 1580 r., a jej fundatorem był Georg von Althoff zw. Scholtzem (słabo czytelny napis u doły plakiety „Georg Althoff Scholtz [genannt]”).
 
<gallery mode=packed heights=260px>
 
Plik:Krappe epitafium plakieta herbowa.jpg|Piaskowcowa plakieta z czterema herbami i manierystycznym ornamentem.
 
Plik:Krappe herb na plakiecie herbowej 1580.jpg|Herb rodziny Krappe. Pierwsza żona Georga Althoffa to Katharina Krappe (1533-1580). Małżeństwo zawarte w 1554 r. Renowacja epitafium, a więc i powstanie plakiety, miały najpewniej związek z jej śmiercią. Na epitafium jest jej ojciec Hans III (zm. 1547) - wśród synów Hansa II (postać z herbem Krappe) klęczących przed nim.
 
Plik:Althoff genannt Scholtz na plakiecie herbowej 1580.jpg|Herb Georga von Althoff zwanego Scholtzem (1517-1604)
 
Plik:Frankenstein herb na plakiecie herbowej 1580.jpg|[[Herby mieszczan#Frankenstein|Herb rodziny Frankenstein]]
 
Plik:Hirsch na plakiecie herbowej 1580.jpg|Herb rodziny Hirsch
 
</gallery>
 
 
== Epitafium Hansa Scholze ==
 
Znajduje się na prawo od południowego wejścia do wieży bazyliki św. Elżbiety. Hans Scholz (Scholtz, Schultz) zmarł 11 lutego 1505 r. Jego epitafium (wys.: 156 cm, szer.: 142 cm) z piaskowca składa się z płaskorzeźby przedstawiającej Zwiastowanie; archanioł Gabriel i Maria, a pod nimi herb Scholz oraz z poziomego pola inskrypcyjnego flankowanego herbami Scholz i Gremmel. Historycy sztuki doszukują się w tym epitafium początków renesansu we Wrocławiu.
 
Inskrypcja:
 
 
Anno Dom(ini) 1505 Jar am Ersten Dienstag<br>
 
in der Fasten ist vorschieden der Erbar Hans Schultz<br>
 
der ein Bürger gewest ist Dem Gott genade sey
 
 
Tłumaczenie: W roku 1505, w pierwszy wtorek Wielkiego Postu<ref>Data sprzed reformy gregoriańskiej często budzi wątpliwości, gdyż obliczanie dnia Wielkiej Nocy dla tego okresu jest dziś sztuką wielce tajemną. Tak jest też w tym wypadku. Kaczmarek R. i  Witkowski J. w Gotyckie epitafia obrazowe na Śląsku (Kaczmarek Romuald, Witkowski Jacek. ''Gotyckie epitafia obrazowe na Śląsku. Zarys katalogu.'' W: Sztuki plastyczne na średniowiecznym Śląsku III. Poznań-Wrocław: 1990, poz. III 15) podają, że pierwszy wtorek Wielkiego Postu wypadł w 1505 r. 15 marca, a Gołaszewski J., Górski A. w Życie, śmierć i zbawienie. Inskrypcje kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu w świetle rękopisu z 1649 roku. twierdzą, że to 11 lutego (Gołaszewski J., Górski A. Życie, śmierć i zbawienie. Inskrypcje kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu w świetle rękopisu z 1649 roku. Wrocław, 2016., s. 63).</ref>, odszedł czcigodny obywatel miasta Hanz Scholtz, niech Bóg mu będzie łaskaw.
 
<gallery mode=packed heights=260px>
 
Plik:Scholza Hansa epitafium.jpg|Epitafium Hansa Scholze zm. 1505
 
Plik:Scholz Epitafium Hansa Scholza.jpg|Herb Hansa Scholze na płaskorzeźbie epitafium
 
Plik:Scholz Epitafium Hansa Scholza 2.jpg|Herb Hansa Scholze z lewej strony inskrypcji
 
Plik:Gremmel Epitafium Hansa Scholza.jpg|Herb rodziny Gremmel; żona Hansa Elżebieta (Elizabeth) Scholz z domu Gremmel
 
</gallery>
 
Herb [[Herby mieszczan wrocławskich#Scholz|rodziny Scholz]] jest tu oczywisty. Herb z prawej strony inskrypcji uważany był nieraz za  nierozpoznany, co jest dziwne ze względu na to, że jest bardzo wyraźny i należy do wrocławskiej patrycjuszowskiej rodziny [[Herby mieszczan wrocławskich#Gremmel|Gremmel]]. Herb ten pojawia się nieraz we Wrocławiu i jest też wśród herbów 17 członków wrocławskiej rady i ławy [[Herby na sklepieniu Izby Seniora Rady|na sklepieniu w Izbie Seniora Rady w Ratuszu]]. Tu umieszczony jest z prawej strony, czyli to herb żony Hansa, którą była Elżbieta z domu Gremmel. Nazwisko Scholz jest popularne (pochodzi od słowa sołtys) i występuje w wielu odmianach pisowni. We Wrocławiu było kilka rodzin z tym nazwiskiem piszących się najróżniej (patrz Scholz, Schulz, Schultz i inne w [[Herby mieszczan wrocławskich]]). Również nazwisko rodziny Hansa zmarłego w 1505 r. i jego samego pojawiało się w różnych wariantach: Scholz von Rosentahl, Scholz, Schultis, Schultz, Scholcz. Chodzi tu o rodzinę, której najstarszym znanym przedstawicielem był Vecentz (Vecencz) Scholcz pojawiający się w 1439 r. jako wrocławski ławnik.
 
  
 
== Podstawa ołtarza Prockendorffów ==
 
== Podstawa ołtarza Prockendorffów ==

Wersja z 10:26, 26 lis 2022

Herby na epitafiach mieszczan wrocławskich. Herby na epitafiach znajdujących się poza ich pierwotnym miejscem, a więc najczęściej w muzeach.

Podstawa ołtarza Prockendorffów

We wrocławskiej farze elżbietańskiej (bazylika św. Elżebiety), w kaplicy Rehdigerów (współcześnie kaplica kresowian) na wschodniej ścianie znajduje się piaskowcowa płyta z reliefem przedstawiającym 15 mężczyzn i 6 kobiet. Jest to podstawa pod ołtarz z 1517 r. Ołtarz znajdował się pierwotnie w kaplicy Prockendorffów (kolejna kaplica na wschód od kaplicy Rehdigerów). Całość według opisu z 1649 r. wyglądała następująco: "ołtarz z przedstawieniem Chrystusa na krzyżu, pod którym Maria i św. Jan, u stóp których klęczy fundator z rodziną (15 postaci męskich i 6 żeńskich) oraz inskrypcją IOHANNES PROCKENDORF HANC ARAM FIERI / IVSSIT. A(NN)O 1517 (Ołtarz ten nakazał wykonać Jan Prockendorff w roku 1517). W nogach postaci znajdują się 4 herby. Hans z inskrypcji to zmarły w 1517 r. Hans Prockendorff.

Epitafium Mikołaja Lindnera

Epitafium Mikołaja Lindnera zm. w 1511 r. lekarza wrocławskiego. Znajdowało się w kościele pw. św. Barbary, kościele filialnym i cmentarnym wrocławskiej fary św. Elżbiety. Od 1946 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

O samym Mikołaju niewiele wiadomo. Patrz artykuł Mikołaj Lindner z informacjami o nim i opisem epitafium.


Galeria