Kapliczka św. Jana Nepomucena w Pratulinie

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Św. Jan Nepomucen w Pratulinie, fot. 2008

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Pratulinie w gminie Rokitno, powiat Biała Podlaska, województwo lubelskie, dawniej brzesko-litewskie.

Piękna drewniana, polichromowana, rokokowa rzeźba św. Jana Nepomucena pochodzi z II połowy XVIII w.[1] Stoi na bielonym murowanym cokole z inskrypcją, wg której Nepomuk był odnawiany w 1932 r. Rzeźbę osłania XX-wieczna kapliczka w typie kapliczki brogowej. Cztery murowane słupy podtrzymują czterospadowy dach. Być może jej poprzedniczką była klasyczna drewniana kapliczka brogowa. Kapliczka znajduje się przy południowo-wschodnim narożniku cmentarza.

Pratulin jest malowniczo położoną nad zakolem Bugu wsią w Parku Krajobrazowym "Podlaski Przełom Bugu". Wokół miejscowości znajdują się liczne starorzecza otoczone łąkami. O figurze Nepomucena mieszkańcy opowiadają, że została wyłowiona z rzeki. Jest to klasyczna nepomucka legenda, o tym że św. Jan przypłynął rzeką i wybrał w ten sposób miejsce, w którym chce stać.

Znamionująca znajomość stylu epoki rzeźba świadczy, że wykonał ją rzeźbiarz mający kontakt z centrami artystycznymi. Jest to najprawdopodobniej fundacja właścicieli wsi (w XVIII w. miasteczka). Jeżeli datowanie Katalogu zabytków sztuki w Polsce jest trafne to można z dużym prawdopodobieństwem zaryzykować tezę, że byli to Potoccy (właściciele do lat 90. XVIII w.) lub dziedziczący po nich ten majątek Mostowscy, a wykonawcą któryś z pracujących dla nich artystów. Większość mieszkańców miasteczka stanowili wówczas grekokatolicy.

Przypisy

  1. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VIII: Województwo lubelskie, z. 2: Powiat Biała Podlaska, Warszawa 2006