Kapliczka granitowa w Strzelcach pow. świdnicki
Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 17:51, 8 sty 2021 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje)
Strzelce (niem. Strehlitz), gm. Marcinowice, pow. świdnicki.
Na zachód od wsi, na rozstaju polnych dróg w kierunku Goli Świdnickiej i Chwałowa, stoi monolitowa, granitowa kapliczka słupowa.
Oprócz kapliczki na rozstaju jest współczesny krzyż metalowy oraz granitowy drogowskaz.
- Kapliczka wykonana jest z jednego bloku granitu. Prostopadłościenny słup rozszerza się górą w prostokątną wnękę z łukowym daszkiem. Wnęka zabezpieczona jest blachą, mającą chronić kapliczkę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Na podstawie nieczytelna inskrypcja i prawdopodobnie data ufundowania. Taki typ kapliczki słupowej (z jednego bloku kamienia) to najstarsza z zachowanych na Dolnym Śląsku form kapliczek. Niektóre z nich pochodzą aż ze średniowiecza (Tyniec nad Ślęzą, Tyniec Mały, Studnica, Pełcznica). Kapliczka przy drodze do Goli Świdnickiej jest kapliczką prawdopodobnie z XIX w., a budulec pochodzi z eksploatowanych od XVIII wieku w pobliskiej Goli Świdnickiej kaolinowych zwietrzelin granitów. Podobna kapliczka znajduje się w sąsiednim Górce, części Sobótki.
- Naprzeciw kapliczki stoi metalowy krzyż z kątownika (identyczny znajduje się na drugim końcu wsi przy drodze za cmentarzem). Stoi prawdopodobnie na miejscu starszego, wskazują na to drzewa posadzone z pewnością przy fundowaniu starszego krzyża.
- Urokliwe miejsce na rozstaju polnych dróg z widokiem na Ślężę uzupełnia granitowy kamień będący drogowskazem. Strzałkami pokazuje kierunek: nach Guhlau (Gola Świdnicka) i nach Frauenhain (Chwałów) oraz podaje odległości. Napisy są mocno zatarte.
{{Publikacja|2014|2014]]