Kapliczki brogowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Kapliczka brogowa''' to bardzo popularna niegdyś w Polsce forma kapliczki przydrożnej, w której figura stoi w konstrukcji przypominającej bróg gospodarski do pr...")
 
m (int.)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
'''Kapliczka brogowa''' to bardzo popularna niegdyś w Polsce forma kapliczki przydrożnej, w której figura  stoi w konstrukcji przypominającej bróg gospodarski do przechowywania plonów (zboża, siana).
 
'''Kapliczka brogowa''' to bardzo popularna niegdyś w Polsce forma kapliczki przydrożnej, w której figura  stoi w konstrukcji przypominającej bróg gospodarski do przechowywania plonów (zboża, siana).
  
Na czterech słupach, ustawionych na planie kwadratu,  osadzony jest czteropołaciowy dach  w kształcie jednakowej wielkości trójkątów pokrytych, niegdyś najczęściej gontem czy dranicami, a współcześnie blachą. Taki dach nazywany jest [[dach namiotowy|namiotowym]] lub brogowym. W większych kapliczkach, w celu usztywnienia konstrukcji, słupy umacniają zastrzały. Na dole łączy je czasem drewniana zdobiona balustrada (płotek). Figura stoi na drewnianym pomoście pomiędzy słupami lub kamiennej podłodze. Takie kapliczki stanowiły osłonę głównie dla św. Jana Nepomucena, często nad rzekami, przy mostkach. Można w nich też spotkać Chrystusa Frasobliwego, św. Floriana  czy incydentalnie innych świętych, np. [[Brogowa kapliczka św. Stanisława w Ciotuszy Nowej|św. Stanisława w Ciotuszy Nowej]] w pow. tomaszowskim (lubelskim).
+
Na czterech słupach, ustawionych na planie kwadratu,  osadzony jest czteropołaciowy dach  w kształcie jednakowej wielkości trójkątów, pokrytych niegdyś najczęściej gontem czy dranicami, a współcześnie blachą. Taki dach nazywany jest [[dach namiotowy|namiotowym]] lub brogowym. W większych kapliczkach, w celu usztywnienia konstrukcji, słupy umacniają zastrzały. Na dole łączy je czasem drewniana zdobiona balustrada (płotek). Figura stoi na drewnianym pomoście pomiędzy słupami lub kamiennej podłodze. Takie kapliczki stanowiły osłonę głównie dla [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]], często nad rzekami, przy mostkach. Można w nich też spotkać [[Chrystus Frasobliwy|Chrystusa Frasobliwego]], św. Floriana  czy incydentalnie innych świętych, np. [[Brogowa kapliczka św. Stanisława w Ciotuszy Nowej|św. Stanisława w Ciotuszy Nowej]] w pow. tomaszowskim (lubelskim).
 
 
  
 
<center>
 
<center>
<gallery widths=280 heights=180 mode=packed-hover >
+
<gallery widths=280 heights=160 mode=packed-hover >
 
Plik:Brog.jpg|Bróg w skansenie w Radomiu
 
Plik:Brog.jpg|Bróg w skansenie w Radomiu
 
Plik:Opatowski powiat.jpg|alt=Kapliczka przydrożna brogowa w pow. opatowskim|Kapliczka brogowa w pow. opatowskim (fot. przed 1958)
 
Plik:Opatowski powiat.jpg|alt=Kapliczka przydrożna brogowa w pow. opatowskim|Kapliczka brogowa w pow. opatowskim (fot. przed 1958)
Plik:Chlewiska kapliczka brogowa.jpg|alt=Przydrożna kapliczka brogowa w Chlewiskach|Chlewiska pow. szydłowiecki, kapliczka brogowa
+
Plik:Chlewiska kapliczka brogowa.jpg|alt=Przydrożna kapliczka brogowa w Chlewiskach|[[Brogowa kapliczka św. Jana Nepomucena w Chlewiskach|Chlewiska pow. szydłowiecki, kapliczka brogowa]]
Plik:Tarnowo brogowa.jpg|alt=Kapliczka brogowa w Tarnowie pow. łomżyński|Oszalowana z tyłu kapliczka brogowa w Tarnowie pow. łomżyński
+
Plik:Tarnowo brogowa.jpg|alt=Kapliczka brogowa w Tarnowie pow. łomżyński|Oszalowana z tyłu kapliczka brogowa w [[Brogowe kapliczki św. Jana Nepomucena w Tarnowie i Nowogrodzie|Tarnowie pow. łomżyński]]
 
</gallery>
 
</gallery>
 
</center>
 
</center>
  
'''Kapliczki brogowe''' szalowano nieraz deskami. Najczęściej z tyłu ale również z boku, a czasem też z przodu i wówczas instalowane były drzwiczki, a nieraz także okienka w bocznych ścianach, oświetlające wnętrze. Takie kapliczki brogowe wyglądają już jak domki.
+
'''Kapliczki brogowe''' szalowano nieraz deskami. Najczęściej z tyłu, ale również z boku, a czasem też z przodu i wówczas instalowane były drzwiczki, a nieraz także okienka w bocznych ścianach, oświetlające wnętrze. Takie kapliczki brogowe wyglądają już jak domki.
 
 
'''Kapliczki brogowe''' były niegdyś bardzo popularnym typem kapliczek ale nowe takie  kapliczki,  spotykane są bardzo rzadko.
 
  
 +
'''Kapliczki brogowe''' były niegdyś bardzo popularnym typem kapliczek, ale nowe takie  kapliczki spotykane są bardzo rzadko.
  
 +
* Zobacz galerię [[Kapliczki brogowe - galeria|kapliczek brogowych]].
  
 
[[Kategoria:Kapliczki brogowe]]
 
[[Kategoria:Kapliczki brogowe]]
 
[[Kategoria:Kapliczki według typu]]
 
[[Kategoria:Kapliczki według typu]]
 
[[Kategoria:Słownik]]
 
[[Kategoria:Słownik]]

Aktualna wersja na dzień 12:42, 1 cze 2020

Kapliczka brogowa to bardzo popularna niegdyś w Polsce forma kapliczki przydrożnej, w której figura stoi w konstrukcji przypominającej bróg gospodarski do przechowywania plonów (zboża, siana).

Na czterech słupach, ustawionych na planie kwadratu, osadzony jest czteropołaciowy dach w kształcie jednakowej wielkości trójkątów, pokrytych niegdyś najczęściej gontem czy dranicami, a współcześnie blachą. Taki dach nazywany jest namiotowym lub brogowym. W większych kapliczkach, w celu usztywnienia konstrukcji, słupy umacniają zastrzały. Na dole łączy je czasem drewniana zdobiona balustrada (płotek). Figura stoi na drewnianym pomoście pomiędzy słupami lub kamiennej podłodze. Takie kapliczki stanowiły osłonę głównie dla św. Jana Nepomucena, często nad rzekami, przy mostkach. Można w nich też spotkać Chrystusa Frasobliwego, św. Floriana czy incydentalnie innych świętych, np. św. Stanisława w Ciotuszy Nowej w pow. tomaszowskim (lubelskim).

Kapliczki brogowe szalowano nieraz deskami. Najczęściej z tyłu, ale również z boku, a czasem też z przodu i wówczas instalowane były drzwiczki, a nieraz także okienka w bocznych ścianach, oświetlające wnętrze. Takie kapliczki brogowe wyglądają już jak domki.

Kapliczki brogowe były niegdyś bardzo popularnym typem kapliczek, ale nowe takie kapliczki spotykane są bardzo rzadko.