Kapliczki w Żórawinie

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 07:27, 14 cze 2020 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "<div style="float: right;">left|16px ''Kamienny krzyż monolitowy w Żórawinie|Zobacz artykuł o średniowiecznym krzyżu kamiennym w Ż...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kapliczka domkowa
Chrystus na pręgierzu

Żórawina (niem. Rothsürben od 1937 Rothbach), powiat wrocławski.

Protestanckie tereny południowo-zachodniej części powiatu wrocławskiego pozbawione są praktycznie kapliczek przydrożnych. Sytuacja ta nie zmieniła się po napływie katolickiej ludności polskiej. We wsiach można spotkać po jednym krzyżu, najczęściej w centralnym punkcie miejscowości, ustawionym po 1945. W całej gminie Żórawina jest jedna kapliczka domkowa. W Żórawinie przy ul. Małowiejskiej.

Murowana otynkowana kapliczka na planie prostokąta ma nad drzwiami wnękę, w której znajduje się współczesna figura Matki Boskiej. Kapliczka przykryta jest dwuspadowym daszkiem krytym dachówką. W bocznych ścianach znajdują się okna. Wejście ujęte jest dwoma słupami zakończonymi sterczynami. We wnętrzu ołtarzyk ze współczesnymi dewocjonaliami. Trudno określić wiek kapliczki. Najprawdopodobniej należy ją datować na koniec XIX lub początek XX w.

Na cmentarzu przed kościołem parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (dawniej ewangelickim, wybudowanym w 1913 r.) stoi nietypowo wykorzystany pręgierz. Umieszczona jest na nim współczesna figura Jezusa Chrystusa. Pręgierz, prawdopodobnie z 1517 r., stał przy głównej drodze w okolicy placu targowego. W 1917 r. został przeniesiony pod nowo wybudowany kościół ewangelicki. Granitowy ośmioboczny słup na szerokiej i płaskiej ośmiobocznej podstawie zakończony jest kapitelem, na którym umieszczono figurę Chrystusa. Pod kapitelem zachowane trzy żelazne pierścienie, a w połowie wysokości kuna. Ta nietypowa figura Chrystusa na pręgierzu nie rekompensuje niestety mieszkańcom Żórawiny i Dolnego Śląska wywiezionej do Warszawy rzeźby Chrystusa u pręgierza z 1604 r., której autorem jest sławny mistrz wczesnego baroku Adriaen de Vries, rzeźbiarz z Hagi, działający m.in. w Pradze. Wykonana z brązu grupa czterech oprawców biczujących Chrystusa przywiązanego do słupa znajdowała się w żórawińskim warownym kościele pw. św. Trójcy.