Klasycystyczna kapliczka kommemoratywna w Repkach na Podlasiu

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kapliczka w Repkach, fot. 2002

Repki powiat sokołowski.

W gminnej wsi Repki przy drodze z Sokołowa Podlaskiego do Drohiczyna od strony wjazdu do wsi z Sokołowa stoi klasycystyczna kapliczka wnękowa z 1844 r. Położona jest nad stawem na granicy dawnego założenia dworsko-parkowego.

Kapliczkę ufundował właściciel majątku w Repkach Tadeusz Doria Dernałowicz. Po bezpotomnej śmierci pierwszej żony Ewy z Szydłowskich z Wielkiego Szydłowa, która wniosła mu wieś w posagu, prawie pięćdziesięcioletni Tadeusz ożenił się w 1842 r. z dwudziestodwuletnią Józefą Kuszel z Hulidowa. Upragniony potomek, syn Wincenty, urodził się w następnym roku. Niestety wkrótce zmarł. Niepocieszeni rodzice wystawili kapliczkę upamiętniającą śmierć dziecka. Niedługo potem doczekali się córki Ewy, która odziedziczyła majątek po śmierci ojca w 1862 r., wnosząc go w posagu w 1863 r. kuzynowi z innej linii Dernałowiczów - Sewerynowi Dorii Dernałowiczowi. Większość Dernałowiczów pomimo rozproszenia później po świecie miejsce spoczynku znajdowała w pobliskich Wyrozębach, będących również ich własnością, gdzie Tadeusz Doria Dernałowicz ufundował pod koniec życia nowy neorenesansowy kościół według projektu jednego z wybitniejszych architektów polskich XIX w. Henryka Marconiego. Tradycja ta trwała pomimo utraty w 1945 r. majątków.

Murowana z cegły, tynkowana kapliczka ufundowana została w 1844 r. Zbudowana jest na planie czworoboku, w narożach ujęta pilastrami. Dwuspadowy daszek kryty dachówką wieńczy metalowy krzyż. We wnęce znajduje się gipsowa figura Matki Boskiej. Pod wnęką tablica z datą i napisem. Kapliczka ogrodzona jest drewnianym płotkiem.

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom X województwo warszawskie, Zeszyt 25 powiat sokołowski, Warszawa 1965, s. 14
Publikacja - 2007 r.
Aktualizacja - 2007 r.