Knychówek

Z Kapliczki
Wersja z dnia 08:40, 14 cze 2020 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "thumb|220px|left|Kapliczka wnękowa '''Knychówek''' gmina Korczew, powiat siedlecki jest wsią w ziemi łosickiej, poło...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kapliczka wnękowa

Knychówek gmina Korczew, powiat siedlecki jest wsią w ziemi łosickiej, położoną ok. 3 km na południowy zachód od Korczewa, należącą kiedyś do dóbr korczewskich, będących od początku XVIII w. własnością rodziny Kuczyńskich.

W okolicy kościoła parafialnego pw. św. Stanisława biskupa znajduje się murowana kapliczka wnękowa z 1800 lub 1806 r.[1], wzniesiona kosztem Wiktorii Kuczyńskiej.

Murowana z cegły na rzucie trójkąta, kilkakrotnie odnawiana, tynkowana kapliczka jest zakończona profilowanym gzymsem i zwieńczona namiotowym daszkiem krytym blachą. Każda z trzech ścian ma zamkniętą półkoliście niszę podkreśloną występem opartym na parapecie i osłonioną łukowym gzymsem. W niszach umieszczone są na podestach drewniane, polichromowane ludowe rzeźby: św. Jana Nepomucena, Chrystusa Ecce Homo i Matki Boskiej z dzieciątkiem. Rzeźby pochodzą z tego samego okresu, co kapliczka, czyli z początku XIX w.

W niedalekiej odległości po drugiej stronie drogi znajduje się nowsza murowana z cegły kapliczka domkowa na planie kwadratu. Bardzo prosta, o trudnym do ustalenia wieku, tynkowana kapliczka zwieńczona jest czterospadowym namiotowym daszkiem krytym blachą. W środku ołtarzyk z dewocjonaliami.

Przypisy

  1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom X Zeszyt 6: powiat łosicki, Warszawa 1965, s. 10