Kościelec Kujawski

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 11:27, 6 lut 2021 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "W '''Kościelcu Kujawskim''' gmina Pakość, powiat inowrocławski, przy kościele pw. św. Małgorzaty, na lekkim wzniesieniu, znajduje się późnobarokowa rzeźba ...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

W Kościelcu Kujawskim gmina Pakość, powiat inowrocławski, przy kościele pw. św. Małgorzaty, na lekkim wzniesieniu, znajduje się późnobarokowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Stoi na murowano-ceglanym, czworobocznym postumencie z późniejszego okresu, z inskrypcją: "F. W. K. M. W. K. P. K. 1837.". Figura kamienna, z pozdzieranym bieleniem (2006), w kontrapoście, z tradycyjnymi atrybutami: palmą męczeńską w prawej dłoni i krzyżem w lewej.

W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się zespół pałacowo-parkowy, przy wejściu do którego, po prawej stronie zaraz za bramą, stoi figura z I poł. XIX wieku w kształcie zwężającej się lekko ku górze cylindrycznej kolumny, osadzonej na czworobocznym cokole z inskrypcją: "Za duszę śp. Michała Dąmbskiego westchnij do Boga, 18??". U szczytu kolumny widnieją co 90 stopni cztery sześcioramienne gwiazdy. Na niej rzeźba św. Wawrzyńca prawdopodobnie z końca XIX w. Święty przedstawiony jest w dalmatyce. Stan z 2006 roku, widoczny na zdjęciach, uległ zmianie - wraz z remontem pałacu figura została odnowiona.