Kościelec Kujawski i Plik:Rosochata 2.jpg: Różnica pomiędzy stronami

Z Silesiacum
(Różnica między stronami)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "W '''Kościelcu Kujawskim''' gmina Pakość, powiat inowrocławski, przy kościele pw. św. Małgorzaty, na lekkim wzniesieniu, znajduje się późnobarokowa rzeźba ...")
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
W '''Kościelcu Kujawskim''' gmina Pakość, powiat inowrocławski, przy kościele pw. św. Małgorzaty, na lekkim wzniesieniu, znajduje się późnobarokowa rzeźba [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]]. Stoi na murowano-ceglanym, czworobocznym postumencie z późniejszego okresu, z inskrypcją: "F. W. K. M. W. K. P. K. 1837.". Figura kamienna, z pozdzieranym bieleniem (2006), w [[kontrapost|kontrapoście]], z tradycyjnymi [[atrybut]]ami: palmą męczeńską w prawej dłoni i krzyżem w lewej.
Rosochata gm. Kunice, pow. legnicki, fot. 2023.
<gallery>
Plik:Kościelec Kujawski Nepomucen a.jpg
Plik:Kościelec Kujawski Nepomucen b.jpg
Plik:Kościelec Kujawski Nepomucen c.jpg
Plik:Kościelec Kujawski Nepomucen d.jpg
Plik:Kościelec Kujawski Nepomucen e.jpg
</gallery>
W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się zespół pałacowo-parkowy, przy wejściu do którego, po prawej stronie zaraz za bramą, stoi  figura  z I poł. XIX wieku w kształcie  zwężającej się lekko ku górze cylindrycznej kolumny, osadzonej na czworobocznym cokole z inskrypcją: "Za duszę śp. Michała Dąmbskiego westchnij do Boga, 18??". U szczytu kolumny widnieją co 90 stopni cztery sześcioramienne gwiazdy. Na niej rzeźba [[Święty Wawrzyniec|św. Wawrzyńca]] prawdopodobnie  z końca XIX w.  Święty przedstawiony jest w [[dalmatyka|dalmatyce]]. Stan z 2006 roku, widoczny na zdjęciach, uległ zmianie - wraz z remontem pałacu figura została odnowiona.
<gallery>
Plik:Kościelec_Kujawski_Wawrzyniec_a.jpg
Plik:Kościelec_Kujawski_Wawrzyniec_b.jpg
Plik:Kościelec_Kujawski_Wawrzyniec_c.jpg
Plik:Kościelec Kujawski Wawrzyniec d.jpg
</gallery>


   
Pierwszy z 3 krzyży w murze cmentarza kościelnego kościoła Wniebowzięcia NMP, od strony północnej. Na lewo od bramki wejściowej: pierwszy w odległości 13 m, drugi 9 m, trzeci 6 m.
[[Kategoria:Kujawskie Nepomuki]]
 
[[Kategoria:Nepomuki w województwie kujawsko-pomorskim]] 
123×71×… cm, piaskowiec.
[[Kategoria:Święty Wawrzyniec]]
 
[[Kategoria:Kujawskie kapliczki]]
51°12'03.0"N 16°18'25.2"E
[[Kategoria:Kapliczki w województwie kujawsko-pomorskim]]
{{LMZ}}
[[Kategoria:Kolumny]]
[[Kategoria:Monolitowe kamienne krzyże w województwie dolnośląskim]]
[[Kategoria:Kapliczki słupowe]]
[[Kategoria:Powiat legnicki]]

Wersja z 19:22, 23 mar 2024

Rosochata gm. Kunice, pow. legnicki, fot. 2023.

Pierwszy z 3 krzyży w murze cmentarza kościelnego kościoła Wniebowzięcia NMP, od strony północnej. Na lewo od bramki wejściowej: pierwszy w odległości 13 m, drugi 9 m, trzeci 6 m.

123×71×… cm, piaskowiec.

51°12'03.0"N 16°18'25.2"E

Jako autor tego zdjęcia udostępniam je na licencji CC BY-NC-SA 4.0 – za uznaniem autora, bez użycia komercyjnego, na tych samych zasadach. Przeczytaj warunki zachowania licencji. Michał Zalewski