Krzyż z Chrystusem z blachy na cmentarzu św. Maurycego we Wrocławiu

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 17:50, 22 lip 2022 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Krzyż z Chrystusem z blachy''' na cmentarzu parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu. Cmentarz znajduje się na osiedlu Gaj przy ulicy Działkowej w pobliżu małego...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Krzyż z Chrystusem z blachy na cmentarzu parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu. Cmentarz znajduje się na osiedlu Gaj przy ulicy Działkowej w pobliżu małego wzniesienia nazywanego Skowronią Górą. Od strony wschodniej bezpośrednio graniczy z Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich. Nazywany przez mieszkańców Wrocławia cmentarzem na Skowroniej Górze.

Wysokość postaci Jezusa Chrystusa - 178 cm (z aureolą). Od palców stóp do gwoździa w perizonium - 83 cm. Krzyż wysoki na ok. 430 cm. c Stan marzec 2019. Postać wymaga odnowienia. Odmalowania. Blacha jest w niezłym stanie (niewielka korozja). Ze względu na charakter materiału (cienka, stawiająca opór wiatrowi powierzchnia), blacha jest w kilku miejscach powyginana (stan na marzec 2019). Chrystus nie jest wycięty z jednego kawałka blachy. Dołączone zostało prawe ramię (w barku) oraz końcówka perizonium. Dokładne położenie krzyża - 51°04'44.1"N 17°01'49.7"E. Cmentarz w tym miejscu powstał w 1940 r. (poświęcenie przez biskupa wrocławskiego Adolfa Bertrama miało miejsce w dniu 29 września 1940). Być może blaszana postać Chrystusa pochodzi z krzyża ustawionego wtedy. Możliwe jest też jednak, że została przniesiona z krzyża w innej, starszej części zespołu cmentarzy św. Maurycego. Zostały one zlikwidowane w 1967 r., a w ich miejscu jest Park Andersa i Park Skowroni.