Krzyże nagrobne w Musée Lapidaire w Carcassonne

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 16:52, 10 lip 2022 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "W zamku hrabiowskim w '''Carcassonne''' znajduje się Lapidarium (''Musée Lapidaire du Château Comtal de la Cité de Carcassonne''). Muzeum działa w tym miejscu od...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

W zamku hrabiowskim w Carcassonne znajduje się Lapidarium (Musée Lapidaire du Château Comtal de la Cité de Carcassonne). Muzeum działa w tym miejscu od lat 20. XX w., a wśród eksponatów znajdują się też cmentarne kamienne krzyże (monolitowe).

Pochodzą ze starego cmentarza św. Michała (Sant-Michel) w dawnym hrabstwie Lauragais i jest ich 13. Część to krzyże dyskoidalne, krążkowe (croix discoïdales). Nie są opisane indywidualnie, a krótka ogólna informacja mówi, że są z XIII w. Uznać jednak należy, że lepszym datowaniem jest stwierdzenie, że to krzyże średniowieczne, z których niektóre mogą sięgać XIII w., a krzyż z barankiem i herbem jest pewnie aż z XVI w. Wspomniana informacja podaje też, że 6 krzyży ma atrybuty zawodu, 1 jest z drzewem życia, 3 to proste krzyże, 2 mają wymazane herby, 1 ma ryt baranka, a pod nim herb. Porównanie tego opisu ze zdjęciami może budzić pewne wątpliwości co do tych liczb ale krzyże w Carcassonne są dowodem, że w średniowieczu umieszczanie rytu związanego z profesją czy stanem na krzyżach nagrobnych nie było ewenementem.