Krzyże z Chrystusem z blachy w Wojciechowie

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Roboty.jpg Ten artykuł jest w trakcie tworzenia i może przejściowo zawierać niepełne, niezweryfikowane lub błędne informacje.

Wojciechów (do 1945 niem. Ullersdorf-Liebenthal, wcześniej Ullersdorf) to wieś w gminie Lubomierz, w powiecie lwóweckim.

Spis treści

1

Wojciechów gm. Lubomierz (51°00'08.7"N 15°33'41.4"E). Krzyż z XIX w., na którym kiedyś była figura Ukrzyżowanego wycięta z blachy. Pozostały po niej ślady w miejscach przybicia rąk do krzyża (fot. 2). Z zachowanych belek wynika (fot. 3), że Chrystusowi towarzyszyły co najmniej dwie postacie (Matka Boska i św. Jan), czyli była to tzw. Grupa Ukrzyżowania. W Wojciechowie zachował się podobny krzyż. Napisy na cokole są zatarte, dlatego trudno stwierdzić, z której części XIX w pochodzi ten krzyż. W takiej formie stawiane były do lat 80./90.

2

Metalowy krzyż na murowanym postumencie w Wojciechowie (51°00'13.3"N 15°32'58.6"E), najprawdopodobniej z XIX w. Na krzyżu nie ma postaci Ukrzyżowanego, ale ze śladów wynika, że był tam Chrystus wycięty z blachy, podobny do innych umieszczanych na takich krzyżach w okolicy Lubomierza (fot. 2019). Być może była tu cała Grupa Ukrzyżowania wycięta z blachy, tak jak na innym krzyżu w Wojciechowie - na pokazanym bezpośrednio wyżej oraz krzyżu, na którym zachowały się postacie. Wskazuje na to wysokość. Na 120-centymetrowym, murowanym postumencie umieszczona jest metalowa część czterometrowej wysokości. Niestety napisy na cokole są zatarte i nie do odczytania.

3

Metalowy krzyż na murowanym postumencie w Wojciechowie (51°00'15.0"N 15°32'52.4"E). Ślady wskazują, że była na nim postać blaszanego Chrystusa. Na cokole pozacierane, niemożliwe do odczytania inskrypcje. Prawdopodobnie XIX w.

4

Metalowy krzyż na murowanym postumencie w Wojciechowie (51°00'19.8"N 15°32'22.1"E). Prawdopodobnie XIX w. Możliwe, że na krzyżu znajdowała się postać Ukrzyżowanego wycięta z blachy. Aktualnie na krzyżu wisi wtórnie pasyjka.