Olszewka

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Olszewka Nepomucen.jpg
Olszewka, św. Jan Nepomucen a.jpeg

Olszewka gmina Jednorożec, powiat przasnyski.

We wsi znajduje się drewniana figura św. Jana Nepomucena na drewnianym słupie. Stoi na terenie posesji, jest więc prywatną fundacją, mającą zapewnić opiekę i pomyślność w domu i gospodarstwie. Rzeźba jest mocno uszkodzona. Odpadła jej lewa ręka. Nie ma też krzyża, który był prawdopodobnie trzymany w prawej (stan 2001).

Trudno określić wiek figury. Na słupie z przodu jest pionowo umieszczony napis "Antoni Opalach" i data 1838. Jest to raczej nazwisko fundatora niż rzeźbiarza. Data nie jest najprawdopodobniej datą powstania. Ludowa polichromowana rzeźba jest wykonana przez niezbyt doświadczonego twórcę. Trudno określić jej wiek, ale mało prawdopodobne jest, aby sięgała pierwszej połowy XIX w.

Na przełomie XX i XXI w. w zachodniej części Kurpi (gminy Jednorożec, Chorzele, Baranowo, przed reformą administracyjną z 1975 r. należące w całości do powiatu przasnyskiego, a w 1998 r. podzielone pomiędzy powiaty przasnyski i ostrołęcki) zachowało się jeszcze kilkanaście ludowych Nepomuków stojących w kapliczkach i na charakterystycznych dla zachodniej Kurpiowszczyzny wysokich słupach, m.in. w Budkach, Małowidzu, Cierpiętach, Połoniu oraz właśnie w Olszewce. Większość z nich odbiega kunsztem wykonania i artyzmem od znanych dziewiętnastowiecznych rzeźb z centralnej i wschodniej części Kurpi.