Płyta nagrobna z rytem miecza w Strzelinie

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 01:34, 13 maj 2022 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Granitowa płyta nagrobna z XIII/XIV wieku z rytem miecza''' służy jako jedna z płyt chodnikowych na posesji przy ul. Staromiejskiej 34 w '''Strzelinie'''. Pochodz...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Granitowa płyta nagrobna z XIII/XIV wieku z rytem miecza służy jako jedna z płyt chodnikowych na posesji przy ul. Staromiejskiej 34 w Strzelinie. Pochodzi prawdopodobnie z pobliskiego kościoła pw. Matki Chrystusa i św. Jana Ewangelisty, którego początki sięgają końca XIII w. W 1548 r. świątynię przejęli protestanci, a w 1749 r. została przekazana Braciom Czeskim z Gęsińca. Formalnie należała do nich do 1982 r., chociaż w 1945 r. został zniszczona i popadała w ruinę. Przejęta przez rzymskich katolików w 1982 r. i w latach 1983-1987 odbudowana. Dom, przy którym znajduje się płyta to dawana plebania Braci Czeskich. Jest przycięta dla dopasowania do pozostałych płyt chodnika. Aktualne wymiary 80x49 cm.

Romańskie i wczesnogotyckie płyty nagrobne z przedstawieniami mieczy uważane są za nagrobki rycerzy. Miecz był w średniowieczu najważniejszym atrybutem rycerza. Nierozłączny związek wojownika i jego miecza przekraczał próg doczesnego życia dlatego zmarłych rycerzy wyposażano w miecz lub umieszczano jego wizerunek na nagrobnych płytach. Miecz miał przypominać zmarłego człowieka, a jednocześnie podobieństwo do krzyża czyniło go symbolem.