Plik:Lisie Jamy Turek.jpg: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
 
Linia 1: Linia 1:
 +
Kamienny krzyż nazywany "Turek",  w Lisich Jamach gm. Lubaczów, pow. lubaczowski (fot. 2016). Według ustnych przekazów krzyż stał na kopcu będącym zbiorową mogiłą mieszkańców wsi, którzy zginęli podczas najazdu tatarskiego. Możliwe, że najazdu który został odnotowany pod datą 1629. Nie wiadomo kiedy kamienny krzyż został ustawiony. Możliwe, ze dopiero w XIX w. Kopiec już nie istnieje, a krzyż został przeniesiony pod płot jednego z gospodarstw. Opowiadana jest też legenda, że krzyż wieńczył grób tatarskiego wodza. Krzyże nazywane Turkami spotykane są w powiecie lubaczowskim i okolicy. Prawdopodobnie są związane z pamięcią o najazdach tatarskich oraz o wojnie polsko-tureckiej w 1672 r. gdy na tym terenie [[Barokowa kapliczka domkowa (kapliczka turecka) w Nowinach Horynieckich|toczył zwycięskie walki hetman, późniejszy król, Jan Sobieski]].
  
 +
Położenie: <small>50°08'43.3"N 23°09'49.7"E</small>
 +
{{Licencja mz}}
 +
 +
[[Kategoria:Monolitowe kamienne krzyże]]
 +
[[Kategoria:Kapliczki w województwie podkarpackim]]

Wersja z 20:53, 14 sty 2020

Kamienny krzyż nazywany "Turek", w Lisich Jamach gm. Lubaczów, pow. lubaczowski (fot. 2016). Według ustnych przekazów krzyż stał na kopcu będącym zbiorową mogiłą mieszkańców wsi, którzy zginęli podczas najazdu tatarskiego. Możliwe, że najazdu który został odnotowany pod datą 1629. Nie wiadomo kiedy kamienny krzyż został ustawiony. Możliwe, ze dopiero w XIX w. Kopiec już nie istnieje, a krzyż został przeniesiony pod płot jednego z gospodarstw. Opowiadana jest też legenda, że krzyż wieńczył grób tatarskiego wodza. Krzyże nazywane Turkami spotykane są w powiecie lubaczowskim i okolicy. Prawdopodobnie są związane z pamięcią o najazdach tatarskich oraz o wojnie polsko-tureckiej w 1672 r. gdy na tym terenie toczył zwycięskie walki hetman, późniejszy król, Jan Sobieski.

Położenie: 50°08'43.3"N 23°09'49.7"E

Some rights reserved.png Jako autor tego zdjęcia udostępniam je na licencji CC BY-NC-SA 4.0 – za uznaniem autora, bez użycia komercyjnego, na tych samych zasadach. Przeczytaj warunki zachowania licencji. Michał Zalewski

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny20:35, 14 sty 2020Miniatura wersji z 20:35, 14 sty 20201600 × 1067 (530 KB)Michał Zalewski (dyskusja | edycje)
  • Nie możesz nadpisać tego pliku.

Następujące strony korzystają z tego pliku:

Metadane