Pomnik Jana XXIII na Ostrowie Tumskim

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 13:11, 28 sie 2020 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Wrocław}} Pomnik '''papieża Jana XXIII''' przy ul. Świętego Marcina we Wrocławiu został odsłonięty 5 czerwca 1968 r. Nie jest to fundacja kościelna ani wi...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wrocław


Pomnik papieża Jana XXIII przy ul. Świętego Marcina we Wrocławiu został odsłonięty 5 czerwca 1968 r. Nie jest to fundacja kościelna ani wiernych lecz powstała decyzją Komitetu Wojewódzkiego PZPR z powodów politycznych. Otóż Jan XXIII, na audiencji podczas soboru watykańskiego II dla kardynała Wyszyńskiego i grupy polskich biskupów, mówił o więzach polsko-włoskich i wspomniał też swojego krajana z Bergamo, pułkownika Francesco Nullo, uczestnika powstania styczniowego, wyrażając zadowolenie, że został on uhonorowany również we Wrocławiu. Tu papież użył słów "Na Ziemiach Zachodnich po wiekach odzyskanych" (cytat widać na transparencie na zdjęciu z uroczystości odsłonięcia pomnika - zdj. nr 2). Słowa te zostały przekazane przez polskich księży i wywołały oficjalny protest ambasadora RFN przy Stolicy Apostolskiej. W odpowiedzi Watykan wystosował notę, że nie jest to stanowisko prawne Soboru, a rozmowy papieża z Ojcami Soboru są objęte tajemnicą. Ponadto wyjaśniono, że polityka Watykanu wobec Ziem Zachodnich nie uległa zmianie. Pomimo to komunistyczne władze Polski uznały incydent za pozytywny gest papieża w stosunku do Polski i początek przełomu w staraniach o ustanowienie na Ziemiach Zachodnich pełnoprawnej polskiej administracji kościelnej. Po śmierci papieża (1963) postanowiono uhonorować go we Wrocławiu.

Autorką pomnika jest Ludwika Nitschowa, twórczyni m.in. warszawskiej Syreny.

Jan XXIII został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 3 września 2000, a 27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek ogłosił go, razem z Janem Pawłem II, świętym. Mszę koncelebrował emerytowany papież Benedykt XVI. W kanonizacji na placu Świętego Piotra uczestniczyło ok. 800 tys. wiernych oraz 61 delegacji państwowych z 54 krajów, w tym 19 głów państw, 24 premierów i 23 ministrów, a także przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej. Obecne były też delegacje Kościołów i religii: anglikańskiego, prawosławnego, przedstawiciele społeczności islamskiej oraz żydowskiej z USA, Włoch, Izraela, Polski i Argentyny, m.in. rabin Polski Michael Schudrich.

Publikacja - 2017 r.
Aktualizacja - 2017 r.