Sławno

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 21:38, 3 wrz 2020 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Sławno, figura św. Jana Nepomucena.jpeg
Sławno, Nepomuk.jpeg

Sławno gmina Lubasz, powiat czarnkowsko-trzcianecki.

Nad stawem przy szosie stoi kamienna figura św. Jana Nepomucena datowana przez Katalog zabytków sztuki na przełom XVIII i XIX w. Jest to teren parku podworskiego. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich (1889 r.) podaje, że w środku osady stoi statua kamienna św. Jana Nepomucena. Trudno określić, czy jest to to samo miejsce. Niewątpliwie postument, na którym umieszczona jest rzeźba, nie jest pierwotny i pochodzi z 2. połowy XIX w. Być może figura była przenoszona. Stoi w idealnym dla Nepomuka, czyli figury obrońcy przed powodzią i patrona mostów, miejscu.

Murowany z cegły postument jest jednocześnie mostkiem nad jednym z rowów w systemie rzeki Gulczanki, doprowadzających wodę do stawu. Stojąca na nim rzeźba to klasyczne przedstawienie św. Jana Nepomucena. Ubrany w strój kanonika święty, stojący w kontrapoście, adoruje trzymany w prawej ręce, oparty na ramieniu krucyfiks. W lewej ręce kapłan trzyma symbolizującą jego męczeństwo palmę.

Figura jest fundacją właścicieli majątku i tzw. okręgu dworskiego Sławno. Od roku 1816 była to rodzina Dulińskich, którzy, jeżeli nie są fundatorami rzeźby, gdyż możliwe, że jest trochę wcześniejsza, to z pewnością przyczynili się do nadania współczesnego kształtu całej figurze ustawionej urokliwie nad wodą.

Bibliografia

  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom X, Warszawa 1889, s. 788
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom V województwo poznańskie, Zeszyt 2 powiat czarnkowski, Warszawa 1966, s. 15