Solniki Małe - krzyże z Chrystusem z blachy

Z Kapliczki
Wersja z dnia 23:01, 11 lis 2019 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Solniki Małe''' (niem. Klein Zöllnig), wieś w gminie Bierutów, w powiecie oleśnickim, w województwie dolnośląskim. Spośród 4 krzyży przydrożnych stoją...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Solniki Małe (niem. Klein Zöllnig), wieś w gminie Bierutów, w powiecie oleśnickim, w województwie dolnośląskim.

Spośród 4 krzyży przydrożnych stojących na krańcach Solnik Małych, 2 mają na dziś (luty 2019) postać Ukrzyżowanego wyciętą z blachy i pomalowaną.

  1. Krzyż przy gruntowej drodze w polach na wschód od wsi (51°08'25.0"N 17°32'12.9"E). Jest to nowy drewniany krzyż postawiony w 2018 r. (fot. 1 i 2), w miejsce przewróconego ze starości i kilka lat leżącego, poprzednika (fot. 3 i 4). Pod wyciętą z blachy figurą Ukrzyżowanego umieszczona była, też wycięta z blachy, Matka Boska Bolesna (fot. 4). Nowa postać wyciętego z blachy Chrystusa pomalowana jest amatorsko, prawie identycznie jak postać z krzyża nr 2 (fot. 5), stojącego na wyjeździe w kierunku Bierutowa, w pobliżu boiska.
  2. Drewniany krzyż z blaszanym Chrystusem na wyjeździe na Bierutów, w pobliżu boiska (51°08'27.8"N 17°31'36.0"E). Został postawiony w 2018 r. w miejsce poprzedniego, również drewnianego (fot. 7). Na wcześniejszym krzyżu była niewielka standardowa figurka Chrystusa. Konieczność ustawienia nowego, w miejsce przewróconego ze starości krzyża, położonego na wschodnim wyjeździe ze wsi (krzyż 1), stała się asumptem do wymiany również opisywanego krzyża. Niegdyś była na nim postać Chrystusa wyciętego z blachy, więc przy odtwarzaniu postaci Ukrzyżowanego dla przewróconego krzyża, powstała druga, prawie identyczna, pomalowana amatorsko, figura i została umieszczona także na tym krzyżu.

Pozostałe dwa krzyże (na północnym i zachodnim krańcach wsi) są również drewniane. Być może kiedyś też były na nich postacie Chrystusa wycięte z blachy, ale wiedza o tym zatarła się w pamięci mieszkańców.