Stary Jaworów - krzyż z Chrystusem z blachy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
m (Michał Zalewski przeniósł stronę Stary Jawrów - krzyż z Chrystusem z blachy na Stary Jaworów - krzyż z Chrystusem z blachy, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Stary Jaworów''' ''(Alt Jauernick)'' gm. Jaworzyna Śląska, pow. świdnicki, woj. dolnośląskie. Drewniany [[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|krzyż z Chrystusem wyciętym sylwetkowo z blachy]] i pomalowanym stoi na placu przed murem cmentarza Kościelnego z XIV lub XV w. Mierząca ok 155 cm postać Ukrzyżowanego wycięta jest z blachy o grubości 1,5 mm. Przez malowanie przebijają już miejscami ślady rdzy ale ogólnie blacha jest w dobrym stanie. Figura wycięta jest z dużego płata blachy i ma sztukowane ręce. Prawa łącznie  z łokciem, lewa powyżej nadgarstka. Wzdłuż ramion biegnie z tyły blaszane wzmocnienie. Z tyłu krzyża jest wyryta data 1960, będąca datą wymiany drzewca. Blaszany Chrystus pochodzi oczywiście sprzed II wojny światowej. Krzyże otoczony jest metalowym płotkiem.  
+
[[Plik:Stary Jworów krzyż a.jpg|alt=Drewniany krzyż koło kościoła|thumb|left|320px|1. Krzyż drewniany koło kościoła (fot. 2020)]]
 +
[[Plik:Stary Jaworów krzyż b.jpg|alt=Chrystus malowany na blasze, Stary Jaworów|thumb|320px|2. Chrystus malowany na blasze (fot. 2020)]]
 +
'''Stary Jaworów''' ''(Alt Jauernick)'' gm. Jaworzyna Śląska, pow. świdnicki, woj. dolnośląskie. Drewniany [[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|krzyż z Chrystusem wyciętym sylwetkowo z blachy]] i pomalowanym, stoi na placu przed murem cmentarza Kościelnego z XIV lub XV w.  
 +
 
 +
Mierząca ok 155 cm postać Ukrzyżowanego wycięta jest z blachy o grubości 1,5 mm. Przez malowanie przebijają już miejscami ślady rdzy ale ogólnie blacha jest w dobrym stanie. Figura wycięta jest z dużego płata blachy i ma sztukowane ręce. Prawa łącznie  z łokciem (fot. 2, 3), lewa powyżej nadgarstka (fot. 3). Wzdłuż ramion biegnie z tyłu blaszane wzmocnienie (fot. 6). Z tyłu krzyża jest wyryta data 1960, będąca datą wymiany drzewca. Poprzedni widać na widokówce z lat 20. XX w. (fot. 5). Blaszany Chrystus pochodzi oczywiście sprzed II wojny światowej (fot. 5). Krzyż otoczony jest metalowym płotkiem. Praktycznie identyczny płotek otacza drewniany krzyż ze współczesną figurą Chrystusa z tworzywa sztucznego, położony na północno-wschodnim krańcu wsi, przy rozjeździe do Bolesławic (fot. 7). Na krzyżu tym również była niegdyś blaszana postać Chrystusa.  W pobliżu krzyża koło kościoła stoją dwa stare kamienne krzyże. Na jednym widoczny jest ryt miecza. Nieznane jest pochodzenie ani wiek tych krzyży. Określane są jako tzw. [[krzyż pokutny|krzyże pokutne]] (pojednania). Hipoteza taka oparta jest jednak na założeniu, że wszystkie stare kamienne krzyże nieznanego pochodzenia to krzyże pokutne. Jest to teza nie mająca żądnego uzasadnienia ale niestety dosyć powszechna. Nie wiemy nic o kamiennych krzyżach ze Starego Jaworowa. Stoją w miejscu gdzie przez 600 lub więcej lat był cmentarz więc najbardziej prawdopodobne jest, że są to po prostu krzyże cmentarne.  
  
Postać wysoka na ok 155 cm.
 
 
<center>
 
<center>
 
<gallery mode="nolones" widths=320px heights=260px>
 
<gallery mode="nolones" widths=320px heights=260px>
Plik:Stary Jaworów krzyż b.jpg
+
Plik:Stary Jaworów krzyż.jpg|alt= Chrystus z blachy na drewnianym krzyżu w Starym Jaworowie|3. Chrystus z blachy (fot. 2020)
Plik:Stary Jworów krzyż a.jpg
+
Plik:Stary Jaworów krzyż 2005.jpg|alt=Krzyż z blaszanym Chrystusem w Starym Jaworowie|4. Krzyż koło kościoła (fot. 2006)
Plik:Stary Jaworów krzyż.jpg
+
Plik:Stary Jaworów krzyż kościół.jpg|alt = Pocztówka, Stary Jaworów|5. Kościół  i krzyż, lata 20. XX w.
Plik:Stary Jaworów krzyż 2005.jpg
+
Plik:Stary Jaworów krzyż c.jpg|alt = Chrystus z blachy|6. Wzmocnienia ramion blaszanego Chrystusa (fot. 2020)
Plik:Stary Jaworów krzyż kościół.jpg
+
Plik:Stary Jaworów krzyż 2.jpg|alt= Drewniany krzyż przydrożny|7. Drewniany krzyż przydrożny na rozstaju dróg w kierunku Bolesławic (fot. 2020)
Plik:Stary Jaworów krzyż c.jpg
+
Plik:Stary Jaworów kamienne krzyże.jpg|alt= Krzyże pokutne, pojednania w Starym Jaworowie|8. Kamienne krzyże monolitowe (fot. 2020)
Plik:Stary Jaworów krzyż 2.jpg
 
 
</gallery>
 
</gallery>
 
</center>
 
</center>

Aktualna wersja na dzień 18:13, 26 cze 2020

Drewniany krzyż koło kościoła
1. Krzyż drewniany koło kościoła (fot. 2020)
Chrystus malowany na blasze, Stary Jaworów
2. Chrystus malowany na blasze (fot. 2020)

Stary Jaworów (Alt Jauernick) gm. Jaworzyna Śląska, pow. świdnicki, woj. dolnośląskie. Drewniany krzyż z Chrystusem wyciętym sylwetkowo z blachy i pomalowanym, stoi na placu przed murem cmentarza Kościelnego z XIV lub XV w.

Mierząca ok 155 cm postać Ukrzyżowanego wycięta jest z blachy o grubości 1,5 mm. Przez malowanie przebijają już miejscami ślady rdzy ale ogólnie blacha jest w dobrym stanie. Figura wycięta jest z dużego płata blachy i ma sztukowane ręce. Prawa łącznie z łokciem (fot. 2, 3), lewa powyżej nadgarstka (fot. 3). Wzdłuż ramion biegnie z tyłu blaszane wzmocnienie (fot. 6). Z tyłu krzyża jest wyryta data 1960, będąca datą wymiany drzewca. Poprzedni widać na widokówce z lat 20. XX w. (fot. 5). Blaszany Chrystus pochodzi oczywiście sprzed II wojny światowej (fot. 5). Krzyż otoczony jest metalowym płotkiem. Praktycznie identyczny płotek otacza drewniany krzyż ze współczesną figurą Chrystusa z tworzywa sztucznego, położony na północno-wschodnim krańcu wsi, przy rozjeździe do Bolesławic (fot. 7). Na krzyżu tym również była niegdyś blaszana postać Chrystusa. W pobliżu krzyża koło kościoła stoją dwa stare kamienne krzyże. Na jednym widoczny jest ryt miecza. Nieznane jest pochodzenie ani wiek tych krzyży. Określane są jako tzw. krzyże pokutne (pojednania). Hipoteza taka oparta jest jednak na założeniu, że wszystkie stare kamienne krzyże nieznanego pochodzenia to krzyże pokutne. Jest to teza nie mająca żądnego uzasadnienia ale niestety dosyć powszechna. Nie wiemy nic o kamiennych krzyżach ze Starego Jaworowa. Stoją w miejscu gdzie przez 600 lub więcej lat był cmentarz więc najbardziej prawdopodobne jest, że są to po prostu krzyże cmentarne.

Publikacja - 2020 r.
Aktualizacja - 2020 r.