Werynia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
m (int.)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Werynia_b.jpg|thumb|left]]
+
[[Plik:Werynia_b.jpg|thumb|left|1. Werynia, Chrystus z blachy na krzyżu przydrożnym (fot. 2019)]]
 
'''Werynia''', wieś w gminie Kolbuszowa, w powiecie kolbuszowskim, województwie podkarpackim.
 
'''Werynia''', wieś w gminie Kolbuszowa, w powiecie kolbuszowskim, województwie podkarpackim.
  
Na północ od podkarpackiej części od dawnej Via Regia (Droga Królewska - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Lwów), czyli szlaku, którym biegnie autostrada A2 i linia kolejowa 91 (kolej galicyjska im. Karola Ludwika) stanowiące odcinek paneuropejskiego szlaku transportowego E-30, krzyże z malowanym na blasze Ukrzyżowanym występują incydentalnie.  
+
Na terenie byłego zaboru austriackiego [[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|krzyże z wyciętym z blachy Chrystusem]] nie były tak popularne jak na pruskim Śląsku, ale w południowej części regionu występowały dosyć często. Było to związane z wpływami z Górnych Węgier (Słowacji), gdzie były powszechne, zwłaszcza wśród zamieszkujących obie strony granicy Rusinów karpackich (na terenie Polski Łemków, Rusinów Szlachtowskich, Wenhrinów, Zamieszańców, Bojków). Im dalej na północ, tym niej takich krzyży, a za linią podkarpackiej części dawnej Via Regia (Droga Królewska - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Lwów), czyli szlaku, którym biegnie autostrada A2 i linia kolejowa 91 (kolej galicyjska im. Karola Ludwika), stanowiące odcinek paneuropejskiego szlaku transportowego E-30, występowały już incydentalnie, a zachowały się tylko pojedyncze. Chodzi o większość powierzchni  dzisiejszych powiatów tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i kolbuszowskiego, czyli zamieszkaną przez grupę etniczną Lasowiaków  Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski, będące częścią Kotliny Sandomierskiej.
 +
 
 +
Jeden z takich krzyży znajduje się w Weryni (50°15'16.1"N 21°48'36.7"E). Opis w spisie krzyży i kapliczek diecezji tarnowskiej z 1983 r. brzmi: ''Werynia, parc. J.Rozmusa. Wzniesiony w 1977, w miejsce starszego z 1850. Z wizerunkiem Chrystusa wyciętym z blachy, pochodzącym z poprzedniego krzyża, polichromowanym, dwukrotnie ostatnio odnawianym. Ogrodzenie drewniane.'' W tomie ilustracje zamieszczona jest jego fotografia (fot 4). Otoczenie krzyża zmieniło się przez 40 lat. Powstał za nim dom. Chrystus był w tym czasie odnawiany, ale znowu wymaga odmalowania (2019).
 +
 
 +
Jak wynika z przytoczonego opisu, pamięć mieszkańców o krzyżu sięgała do połowy XIX w. Trudno jednak przypuszczać, że od tego czasu postać Chrystusa była ta sama. Blaszane figury Jezusa w takiej jak w Weryni formie pojawiły się raczej bliżej końca niż połowy XIX w., a największą popularnością cieszyły się w pierwszych dziesięcioleciach XX w. Z wtedy też najprawdopodobniej pochodzi widoczna na zdjęciach postać Ukrzyżowanego. Wizerunek musiał być przywieziony z jakiejś podróży w okolice, gdzie wycięte z blachy postacie Chrystusa były popularne. Według wspomnienia mieszkańca wsi: ''To była bogata rodzina więc pewnie skądś przywieźli.''
 +
 
 +
* [https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?hl=pl&mid=1MEUTpSnj7053lIOYhUPGCkXLuE7PSn8m&ll=50.49058028990676%2C18.389645227406618&z=7 Mapa rozmieszczenia krzyży z Chrystusem z blachy]
 +
<center>
 +
<gallery widths=280 heights=200>
 +
Plik:Werynia.jpg|2. Werynia, krzyż przydrożny z Chrystusem z blachy, fot. 2019
 +
Plik:Werynia_a.jpg|3. Werynia, Chrystus z blachy na krzyżu przydrożnym, fot. 2019
 +
Plik:Werynia_1977.jpg|4. Werynia, krzyż przydrożny z blaszanym Jezusem, fot. początek lat 80. XX w.
 +
</gallery>
 +
</center>
 +
 
 +
 
 +
=== Literatura ===
 +
* ''Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie diecezji tarnowskiej ; tekst.'' Red. Rzepa, Jan. Kraków: Kuria Diecezjalna w Tarnowie, 1983, s. 239.
 +
* ''Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie diecezji tarnowskiej ; ilustracje.'' Red. Rzepa, Jan. Kraków: Kuria Diecezjalna w Tarnowie, 1983, fot. 427.
  
Komu damy orle pióro, a moze nie damy bi po co. I wszysct byli i poszli ale nie brali jedzienia bo po co.
 
  
Położona w sercu Kurpi, w trójkącie pomiędzy Kadzidłem, Łysem i Myszyńcem, Golanka (pow. ostrołęcki, gm. Kadzidło), podobnie jak okoliczne wsie okraszona była gęsto kapliczkami i krzyżami. W większości dziełami miejscowych twórców. Katalog zabytków sztuki w Polsce w 1983 r. (t. 10, zeszyt 11) uznawał za godne wyróżnienia w miejscowości cztery kapliczki.
 
  
Drewniana kapliczka domkowa nad rzeką (właściwie nad kanałem prowadzącym do rzeczki Rozłogi), oszalowana, prostokątna, kryta dachem dwuspadowym.
 
Drewniana kapliczka domkowa, czworoboczna, oszalowana, z wnęką zwieńczoną krzyżem mauretańskim
 
Figura kłodowa, zwieńczona sterczyną
 
W formie krzyża, z ludową figurką ukrzyżowanego Chrystusa
 
Kapliczki domkowe miały swoich mieszkańców. Ta nad rzeką św. Jana Nepomucena, który znajduje się (2004 r.) w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Jest to dębowa, polichromowana rzeźba o wys. 145 cm nieznanego autora z II poł. XIX w. Nie wiadomo jaki święty znajdował się w drugiej kapliczce (są tam współczesne dewocjonalia - 2001 r.).
 
  
W lutym 2008 r. przy nepomuceńskiej kapliczce nad Rozłogą (nr 1) stanął nowy św. Jan Nepomucen w kłodowej kapliczce. Twórcą jest rzeźbiarz Stanisław Bacławski z Czarni. Obok starej drewnianej kapliczki ufundowana została też nowa murowana, starająca się stylem nawiązać do zabytkowej sąsiadki.
 
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w Małopolsce]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w Małopolsce]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie podkarpackim]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie podkarpackim]]

Aktualna wersja na dzień 12:23, 1 cze 2020

1. Werynia, Chrystus z blachy na krzyżu przydrożnym (fot. 2019)

Werynia, wieś w gminie Kolbuszowa, w powiecie kolbuszowskim, województwie podkarpackim.

Na terenie byłego zaboru austriackiego krzyże z wyciętym z blachy Chrystusem nie były tak popularne jak na pruskim Śląsku, ale w południowej części regionu występowały dosyć często. Było to związane z wpływami z Górnych Węgier (Słowacji), gdzie były powszechne, zwłaszcza wśród zamieszkujących obie strony granicy Rusinów karpackich (na terenie Polski Łemków, Rusinów Szlachtowskich, Wenhrinów, Zamieszańców, Bojków). Im dalej na północ, tym niej takich krzyży, a za linią podkarpackiej części dawnej Via Regia (Droga Królewska - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Lwów), czyli szlaku, którym biegnie autostrada A2 i linia kolejowa 91 (kolej galicyjska im. Karola Ludwika), stanowiące odcinek paneuropejskiego szlaku transportowego E-30, występowały już incydentalnie, a zachowały się tylko pojedyncze. Chodzi o większość powierzchni dzisiejszych powiatów tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i kolbuszowskiego, czyli zamieszkaną przez grupę etniczną Lasowiaków Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski, będące częścią Kotliny Sandomierskiej.

Jeden z takich krzyży znajduje się w Weryni (50°15'16.1"N 21°48'36.7"E). Opis w spisie krzyży i kapliczek diecezji tarnowskiej z 1983 r. brzmi: Werynia, parc. J.Rozmusa. Wzniesiony w 1977, w miejsce starszego z 1850. Z wizerunkiem Chrystusa wyciętym z blachy, pochodzącym z poprzedniego krzyża, polichromowanym, dwukrotnie ostatnio odnawianym. Ogrodzenie drewniane. W tomie ilustracje zamieszczona jest jego fotografia (fot 4). Otoczenie krzyża zmieniło się przez 40 lat. Powstał za nim dom. Chrystus był w tym czasie odnawiany, ale znowu wymaga odmalowania (2019).

Jak wynika z przytoczonego opisu, pamięć mieszkańców o krzyżu sięgała do połowy XIX w. Trudno jednak przypuszczać, że od tego czasu postać Chrystusa była ta sama. Blaszane figury Jezusa w takiej jak w Weryni formie pojawiły się raczej bliżej końca niż połowy XIX w., a największą popularnością cieszyły się w pierwszych dziesięcioleciach XX w. Z wtedy też najprawdopodobniej pochodzi widoczna na zdjęciach postać Ukrzyżowanego. Wizerunek musiał być przywieziony z jakiejś podróży w okolice, gdzie wycięte z blachy postacie Chrystusa były popularne. Według wspomnienia mieszkańca wsi: To była bogata rodzina więc pewnie skądś przywieźli.


Literatura

  • Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie diecezji tarnowskiej ; tekst. Red. Rzepa, Jan. Kraków: Kuria Diecezjalna w Tarnowie, 1983, s. 239.
  • Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie diecezji tarnowskiej ; ilustracje. Red. Rzepa, Jan. Kraków: Kuria Diecezjalna w Tarnowie, 1983, fot. 427.