Werynia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Werynia_b.jpg|thumb|left]]
+
[[Plik:Werynia_b.jpg|thumb|left|Werynia, Chrystus z blachy na krzyżu przydrożnym (fot. 2019)]]
 
'''Werynia''', wieś w gminie Kolbuszowa, w powiecie kolbuszowskim, województwie podkarpackim.
 
'''Werynia''', wieś w gminie Kolbuszowa, w powiecie kolbuszowskim, województwie podkarpackim.
  
Na północ od podkarpackiej części od dawnej Via Regia (Droga Królewska - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Lwów), czyli szlaku, którym biegnie autostrada A2 i linia kolejowa 91 (kolej galicyjska im. Karola Ludwika) stanowiące odcinek paneuropejskiego szlaku transportowego E-30, krzyże z malowanym na blasze Ukrzyżowanym występują incydentalnie.  
+
Na terenie byłego zaboru austriackiego krzyże z wyciętym z blachy Chrystusem nie były tak popularne jak na pruskim Śląsku ale w południowej części regionu występowały dosyć często.
 +
Na północ od podkarpackiej części dawnej Via Regia (Droga Królewska - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Lwów), czyli szlaku, którym biegnie autostrada A2 i linia kolejowa 91 (kolej galicyjska im. Karola Ludwika), stanowiące odcinek paneuropejskiego szlaku transportowego E-30, występowały już incydentalnie, a zachowały się pojedyncze. Chodzi o większość powierzchni  dzisiejszych powiatów tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i kolbuszowskiego czyli zamieszkaną przez grupę etniczną Lasowiaków  Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski, będące częścią Kotliny Sandomierskiej.
  
Komu damy orle pióro, a moze nie damy bi po co. I wszysct byli i poszli ale nie brali jedzienia bo po co.
+
Prawdopodbnie nie  
  
Położona w sercu Kurpi, w trójkącie pomiędzy Kadzidłem, Łysem i Myszyńcem, Golanka (pow. ostrołęcki, gm. Kadzidło), podobnie jak okoliczne wsie okraszona była gęsto kapliczkami i krzyżami. W większości dziełami miejscowych twórców. Katalog zabytków sztuki w Polsce w 1983 r. (t. 10, zeszyt 11) uznawał za godne wyróżnienia w miejscowości cztery kapliczki.
 
  
Drewniana kapliczka domkowa nad rzeką (właściwie nad kanałem prowadzącym do rzeczki Rozłogi), oszalowana, prostokątna, kryta dachem dwuspadowym.
 
Drewniana kapliczka domkowa, czworoboczna, oszalowana, z wnęką zwieńczoną krzyżem mauretańskim
 
Figura kłodowa, zwieńczona sterczyną
 
W formie krzyża, z ludową figurką ukrzyżowanego Chrystusa
 
Kapliczki domkowe miały swoich mieszkańców. Ta nad rzeką św. Jana Nepomucena, który znajduje się (2004 r.) w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Jest to dębowa, polichromowana rzeźba o wys. 145 cm nieznanego autora z II poł. XIX w. Nie wiadomo jaki święty znajdował się w drugiej kapliczce (są tam współczesne dewocjonalia - 2001 r.).
 
  
W lutym 2008 r. przy nepomuceńskiej kapliczce nad Rozłogą (nr 1) stanął nowy św. Jan Nepomucen w kłodowej kapliczce. Twórcą jest rzeźbiarz Stanisław Bacławski z Czarni. Obok starej drewnianej kapliczki ufundowana została też nowa murowana, starająca się stylem nawiązać do zabytkowej sąsiadki.
+
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
<center>
 +
<gallery widths=280 heights=200>
 +
Plik:Werynia.jpg|Werynia, krzyż przydrożny z Chrystusem z blachy, fot. 2019
 +
Plik:Werynia_a.jpg|Werynia, Chrystus z blachy na krzyżu przydrożnym, fot. 2019
 +
Plik:Werynia_1977.jpg|Werynia, krzyż przydrożny z blaszanym Jezusem, fot. początek lat 80. XX w.
 +
</gallery>
 +
</center>
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w Małopolsce]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w Małopolsce]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie podkarpackim]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie podkarpackim]]

Wersja z 14:18, 29 paź 2019

Werynia, Chrystus z blachy na krzyżu przydrożnym (fot. 2019)

Werynia, wieś w gminie Kolbuszowa, w powiecie kolbuszowskim, województwie podkarpackim.

Na terenie byłego zaboru austriackiego krzyże z wyciętym z blachy Chrystusem nie były tak popularne jak na pruskim Śląsku ale w południowej części regionu występowały dosyć często. Na północ od podkarpackiej części dawnej Via Regia (Droga Królewska - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Lwów), czyli szlaku, którym biegnie autostrada A2 i linia kolejowa 91 (kolej galicyjska im. Karola Ludwika), stanowiące odcinek paneuropejskiego szlaku transportowego E-30, występowały już incydentalnie, a zachowały się pojedyncze. Chodzi o większość powierzchni dzisiejszych powiatów tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i kolbuszowskiego czyli zamieszkaną przez grupę etniczną Lasowiaków Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski, będące częścią Kotliny Sandomierskiej.

Prawdopodbnie nie