O kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych


Kapliczki brogowe

Kapliczka brogowa to bardzo popularna niegdyś w Polsce forma kapliczki przydrożnej, w której figura  stoi w konstrukcji przypominającej bróg gospodarski do przechowywania plonów (zboża, siana).

Na czterech słupach, ustawionych na planie kwadratu,  osadzony jest czteropołaciowy dach (daszek brogowy) w kształcie jednakowej wielkości trójkątów pokrytych, niegdyś najczęściej gontem czy dranicami, a współcześnie blachą. Taki dach nazywany jest namiotowym lub brogowym. W większych kapliczkach, w celu usztywnienia konstrukcji, słupy umacniają zastrzały. Na dole łączy je czasem drewniana zdobiona balustrada (płotek). Figura stoi na drewnianym pomoście pomiędzy słupami lub kamiennej podłodze. Takie kapliczki stanowiły osłonę głównie dla św. Jana Nepomucena, często nad rzekami, przy mostkach. Można w nich też spotkać Chrystusa Frasobliwego, św. Floriana  czy incydentalnie innych świętych, np. św. Stanisława w Ciotuszy Nowej w pow. tomaszowskim (lubelskim).
Bróg
1. Bróg  w skansenie w Radomiu.
Kapliczka brogowa, opatowskie, Jan Nepomucen
2. Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem w powiecie opatowskim (fot. T. Chrzanowski, przed 1958).
św. Jan Nepomucen, kapliczka brogowa, Chlewiska
3. Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem  w Chlewiskach  pow. szydłowiecki (fot. 2003).


Kapliczki brogowe szalowano nieraz deskami. Najczęściej z tyłu ale również z boku, a czasem też z przodu i wówczas instalowane były drzwiczki, a nieraz także okienka w bocznych ścianach, oświetlające wnętrze. Takie kapliczki brogowe wyglądają już jak domki.

Kapliczki brogowe były niegdyś bardzo popularnym typem kapliczek ale nowe takie  kapliczki,  spotykane są bardzo rzadko.


Chrystus Frasobliwy
© Michał Zalewski 2017