Barokowa kapliczka z II poł. XVIII w. w Ostrowie Lubelskim

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
fot. 2001
fot. 2001

Ostrów Lubelski powiat lubartowski.

Przy ulicy Łęczyńskiej, niedaleko granicy miasta, stoi jedna z ostrowskich kapliczek (51°28'59.6"N 22°51'09.2"E). Późnobarokowa figura przydrożna w postaci wysokiego uskokowego cokołu opiętego z każdej strony zdwojonymi pilastrami, przedzielona dwoma gzymsami i zwieńczona przełamującym się trzecim oraz daszkiem, na którym stoi rzeźba Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Szerokie płaszczyzny pilastrów urozmaicone są płycinami. Polichromowana, kamienna rzeźba Marii Immaculaty z tego samego okresu, co figura, czyli z II połowy XVIII w.[1] Matka Boska z aureolą z siedmiu gwiazd stoi na kuli ziemskiej, depcząc oplatającego glob węża.

W okolicy znajduje się kilka innych murowanych kapliczek słupowych z tego samego okresu, o różnej formie, ale wyróżniających się jak ostrowska bogatą późnobarokową artykulacją. Ich słupy są także rozczłonkowane zwielokrotnionymi pilastrami z płycinami i dzielone gzymsami. Spotkać je można w leżących pomiędzy Ostrowem a Parczewem Brzeźnicy Bychawskiej i Siemieniu (2), a także w samym Parczewie. Możliwe, że są dziełem jednego, zaawansowanego cechowego warsztatu prowincjonalnego, działającego w którymś z lokalnych ośrodków miejskich, a może w Lublinie.

Przypisy

  1. Katalog zabytków sztuki w Polsce. Tom VIII: dawne województwo lubelskie, zeszyt 11: dawny powiat lubartowski. Warszawa: 1976, s. 53.