Dyskusja:Kamienne krzyże przy drodze od Bramy Mikołajskiej do kościoła pw. św. Mikołaja we Wrocławiu

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
  • W XVIII-wiecznym opisie śląskich curiositates zanotowano, że Rindfleisch po powrocie z pielgrzymki wystawił przy bramie Mikołajskiej 3 krzyże w takiej odległości od murów, jaka dzieliła Golgotę od murów jerozolimskich (Sinapius). Jeżeli rzeczywiście tak było, to wprawdzie była to skromna replika viae dolorosae, ale gwarantująca długowieczną pamięć o fundatorze-peregrynacie. Pielgrzymi do Ziemi Świętej starali się upamiętnić swoją podróż także w inny sposób, na epitafiach bądź w innego rodzaju fundacjach nawiązujących do odbytej pąci; ołtarzy, kaplic, skromniejszych tablic. Pamiętano również ten fakt, uwieczniając go w zapiskach nekrologicznych. To m.in. za tę pamięć i za prestiż, jaki przynosiła pielgrzymka do Grobu Bożego, płacili peregrynaci. Halina Manikowska. Koszty pielgrzymki Piotra Rindfleischa, kupca wrocławskiego d, do Ziemi Świętej. W: Civitas & villa. Miasto i wieś w średniowiecznej Europie Środkowej. Wrocław-Praha: 2002, str. 257-264.
  • Wojtucki Daniel. Publiczne miejsca straceń na Dolnym Śląsku od XV do połowy XIX wieku. Wrocław: 2009, s. 470. (szubienica przy 3 krzyżach)
  • Wojtucki Daniel, Zobniów Stanisław. Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej. Wrocław: Atut, 2017, s 128, 129 (szubienica przy 3 krzyżach, wcześniej kapliczka i krzyż - kapliczka zniszczona podczas wojen husyckich), s. 155. - info, że po pielgrzymkach Rindfleuschów do Jerozolimy w 1492 i 1520 (chyba gdzieś to czytałem też w czymś z bibliografii ale bardziej chyba, że to krzyże Krsztsztofa, nie Piotra.), 458-461 - opisy zaginionych.
  • polska-org - Ciekawostka, którą odkryłem oglądając plan: , wyraźnie zaznaczone osiem krzyży, najprawdopodobniej kamiennych zabytków pojednania, według planu ustawionych wzdłuż dzisiejszej ulicy Rybackiej, przy drodze z kościoła św. Mikołaja do Bramy Mikołajskiej. Możliwe, że trzy z tych krzyży znalazły się później w pobliżu Bramy Mikołajskiej (wzmiankowane w 1875 roku). Jeszcze przed II wojną światową jeden kamienny krzyż z rytem noża znajdował się na placu Królewskim (dziś Jana Pawła II) w pobliżu pomnika Bismarcka. https://polska-org.pl/7374857,foto.html - patrz też krzyż koło kościoła św. Mikołaja https://polska-org.pl/3262631,foto.html?idEntity=508954