Dyskusja:Kapliczki, krzyże i figury przydrożne

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
  • Chrystus Król Plac Katedralny we Wrocławiu (Oleśnica, Częstochowa, Żagań) - wzór w kościele pw. Św. Maurycego we Wrocławiu

nowy tekst nagłówkowy

Szanowny Czytelniku, witaj na stronie!

Początkowo byliśmy miejscem gromadzącym informacje i dokumentację fotograficzną o kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych. W związku z poszerzeniem kręgu zainteresowań autorów nazwa strony przestała precyzyjnie odzwierciedlać jej treść, gdyż coraz więcej artykułów dotyczy historii Wrocławia, a zwłaszcza jego średniowiecznego mieszczaństwa. Zachęcamy do lektury naszych artykułów z wszystkich dziedzin, wierząc, że nieco zmieniona specyfika strony, czyniąca z niej po części almanach wrocławski, jest jej atutem.

W pracy przyświeca nam wciąż nasze pierwotne motto dotyczące kapliczek przydrożnych, zawarte w słowach Zygmunta Glogera sprzed ponad stu lat. Kapliczki przydrożne, te z jego czasów, nabrały piękna i uroku. Nam współczesne z kolei nie zawsze są piękne lub ciekawe, ale też stanowią obraz miejscowej kultury. Powody ich znikania mogą być już inne, co nie znaczy, że nie należy zebrać i odtworzyć wiedzy o nich.

Stare te zabytki wiejskiej sztuki i budownictwa giną z rokiem każdym i przyjdą takie czasy, w których z powodu samej starości znikną zupełnie. Dopóki więc istnieją tu i ówdzie, choć nie zawsze piękne lub ciekawe, ale zawsze dające obraz miejscowej kultury, powinny być ołówkiem lub fotografią odtworzone i zebrane z całego kraju.