Dyskusja użytkownika:Anna Kowalczewska

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

http://kapliczki.info.pl/kapliczkiorgst/

http://kapliczki.info.pl/kapliczkiorgst/default_2264.html

stara wiki [1]

DRAFTS [2]

Szablon:Spis artykułów

Spis artykułów

pomoc

<! - - hidden text /no space between dashes/ --> Uwagi (w łapkach == ==) < references group="uwaga"/ > bez spacji po< i przed>

Linki zewnętrzne

Stara wiki


Portal ziębice

portal Ziębice

Odnośnie do portalu dawnej kamienicy przy Rynku 34 w Ziębicach pojawiła się tu kiedyś informacja, że jest to portal dawnego domu pogrzebowego, na co wskazywać mają m.in. ornamenty w postaci czaszek, klepsydra oraz inskrypcja o treści Mors omnia aequat (śmierć zrównuje wszysko). Zakwestionowanie słuszności tej tezy przez jednego z grupowiczów wywołało powołanie się autora na obecność jej w publikacji. Publikacją okazało się wydawnictwo stowarzyszenia amatorskich regionalistów, finansowane m.in. z funduszy unijnych. Prawdopodobnie obeznani w różnorodnym piśmiennictwie tematycznym członkowie grupy przyznają mi rację, że większości publikacji regionalistycznych brakuje rzetelnego podłoża badawczego, wartości merytorycznej pod względem historycznym, a także językowym. Nie przeczę, że zdarzają się perełki, ale to jednak rzadkość. Unijne finansowanie sprzyja też rozkwitowi radosnej twórczości osób bez należytych kompetencji, mającej w zamyśle propagowanie atrakcyjności turystycznej regionu, czyli de facto utrwalania legend i domysłów i zmyślania nowych – byle więcej, byle ciekawiej. Legendy to wspaniała rzecz, póki nie zaczną funkcjonować jako prawda. Publikacje o takim charakterze służą następnie za źródło informacji a także za źródło bibliograficzne do kolejnych wytworów (informację z katastrofalnej publikacji miejskiej rozpropagował bardzo popularny wśród amatorów zabytków portal i stał się wiedzą powszechną) . Moja krytyka wynika z troski o prawdę historyczną, która nierzadko w tym kotle wymysłów zanika. Chyba najdobitniejszym przykładem, wybijającym co i rusz na naszej grupie jak szambo 😉, jest kwestia krzyży pokutnych, których legenda żyje własnym życiem w amatorskich tekstach, na blogach, na stronach gmin, wreszcie w złaknionych romantyzmu sercach, urastając do wymiarów sekciarskiego opętania 🙂. Chciałabym zaapelować o krytyczne podejście do źródeł, nietraktowanie legend jako prawdy i przede wszystkim niepropagowanie nierzetelnych historycznie informacji inaczej niż jako właśnie legend czy ewentualnie śmiałych hipotez. A do portalu w Ziębicach jeszcze powrócę w innym poście. Tu tylko dodam, że w rzeczywistości budynek był kamienicą fundowaną w 1616 roku przez mieszczanina Christopha Gepharta i zawiera ornamentykę wanitatywną, tak charakterystyczną dla fundacji ewangelickiej szlachty i mieszczan w XVII wieku, o czym można dowiedzieć się ze źródeł historycznych.

Apel o używanie logiki. Niektóre funkcjonujące w obiegu "informacje" są tak nierealne, ze wystarczy zastosować logikę by dostrzec in oczywistą nieprawdziwość i podejść z krytycyzmem. Nie trzeba być fachowcem ale nie wolno zwalniać się od myślenia bo coś napisane. I daj przykład. W Polsce jest "600 kamiennych krzyży pokutnych" czyli wszystkie monolitowe kamie są krzyżami pokutnymi. Każdemu musi się zapalić lampka. Zakaz był używania kamienia do innych fundacji w formie krzyża? Portal z 1616 domu w Rynku będącego domem pogrzebowym. Oczywiste pytanie się narzuca. Dom pogrzebowy w 1616 r. Czy na pewno taka instytucja istniała wtedy, a jeżeli to w takiej formie jak dziś? Przecież wielu z nas pamięta czasy gdy trzydniowe pożegnania zmarłych odbywały się nawet w blokach.