Figura św. Jana Nepomucena we Wszemiłowicach

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
fot. 2012
fot. 2012

Wszemiłowice (niem. Schimmelwitz od 1937 Zweibach) gmina Kąty Wrocławskie, powiat wrocławski.

Piaskowcowa figura świętego Jana Nepomucena znajduje się przy głównej drodze wsi w neogotyckiej kapliczce z przełomu XIX i XX w., wmurowanej w ogrodzenie dawnego majątku (po II wojnie światowej Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna). Sama rzeźba pochodzi z I połowy XVIII w. Miejscowość była do sekularyzacji majątków kościelnych w Królestwie Prus w 1810 r. własnością komandorii joannitów przy kościele Bożego Ciała we Wrocławiu. Joannitom należy przypisać fundację rzeźby.

Wysoka (180 cm), piaskowcowa, polichromowana figura stoi na również piaskowcowym, ponadmetrowym postumencie. Widniała na nim inskrypcja, która jest już całkowicie nieczytelna. Święty przedstawiony jest w klasyczny dla niego sposób z krucyfiksem trzymanym na wysokości piersi, w kontrapoście, w stroju kanonika. Upływ czasu spowodował zatarcie niektórych szczegółów rzeźby, np.twarzy. Również łuszczące się liczne warstwy farby utrudniają ocenę detali. Pomimo tego widoczny jest wysoki kunszt artystyczny nieznanego twórcy. Rzeźba umieszczona jest w niszy zamkniętej ostrym łukiem, ujętej dwoma słupami zakończonymi sterczynami.

Bibliografia

  • Kurt Degen, Die Bau- und Kunstdenkmäler des Landkreises Breslau, Weidlich, Frankfurt 1965, s. 275 (zestawienie dotyczy inwentaryzacji przeprowadzonej w latach 1936-1937)
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom IV Zeszyt 2 Sobótka, Kąty Wrocławskie i okolice, Warszawa 1991, s. 172 (inwentaryzacja przeprowadzana w latach 1977-1980)