Grodzisk Mazowiecki - kaplica pod wezwaniem św. Krzyża

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Grodzisk Mazowiecki - Kaplica pod wezwaniem św. Krzyża.jpg

Kaplica pw. Świętego Krzyża w Grodzisku Mazowieckim

Kaplica mieści się na Placu Jana Pawła II (wydzielonym z Placu Zygmunta Starego), tuż obok kościoła św. Anny. Została zbudowana w 1713 r. staraniem miejscowego proboszcza Franciszka Rogowskiego jako wotum dziękczynne za ustanie epidemii cholery.

W XVIII w. epidemie często nawiedzały okolice Grodziska; najcięższa miała miejsce w 1708 r., a tuż po niej pojawiały się nawroty w 1709 i 1711 r. W ich wyniku, oraz klęski głodu, znacznie zmalała liczba mieszkańców miasta.

W 1776 r. kaplica była przebudowana i prawdopodobnie mniej więcej w tym okresie stała się kaplicą przedpogrzebową.

Ceglany barokowy budynek powstał na planie czworokąta, z dwufilarowym podcieniem od frontu. Kaplica jest otynkowana, w narożach z uproszczonymi pilastrami, a czterospadowy dach w oryginale pokryto dachówką z arkadką na sygnaturkę w zwieńczeniu. Obecnie dach pokryty jest blachą.

Kaplica była restaurowana w 1839 r., a w 1962 r. została wpisana do rejestru zabytków. Budynek pierwotnie znajdował się na rogu obecnych ulic Sienkiewicza i Kościuszki, jednak w listopadzie 1995 r. został przeniesiony na obecne miejsce. W poprzednim miejscu wmurowano w chodniku tablicę pamiątkową.

Źródła informacji