Herby na epitafiach

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Herby na epitafiach mieszczan wrocławskich.

Epitafium Krappów, Fara Elżbietańska

Znajduje się na lewo od południowego wejścia do wieży bazyliki św. Elżbiety. Późnogotyckie epitafium rodziny Krappe z około 1515 r. pierwotnie było wmurowane we wschodnią ścianę, przylegającej niegdyś do wieży kościoła kaplicy Krappów, a po jej zburzeniu w 1839 r. przeniesione zostało na obecne miejsce. Zdjęcia dolnej części właściwego epitafium (pokazującej członków rodziny i herby).

Plakieta herbowa znajdująca pod epitafium. Powstała w związku z renowacją epitafium dokonaną ok. 1580 r., a jej fundatorem był Georg von Althoff zw. Scholtzem (słabo czytelny napis u doły plakiety „Georg Althoff Scholtz [genannt]”).

Podstawa ołtarza Prockendorffów

We wrocławskiej Farze Elżbietańskiej, w kaplicy Rehdigerów (współcześnie kaplica kresowian) na wschodniej ścianie znajduje się piaskowcowa płyta z reliefem przedstawiającym 15 mężczyzn i 6 kobiet. Jest to podstawa pod ołtarz z 1517 r. Ołtarz znajdował się pierwotnie w kaplicy Prockendorffów (kolejna kaplica na wschód od kaplicy Rehdigerów). Całość według opisu z 1649 r. wyglądała następująco: "ołtarz z przedstawieniem Chrystusa na krzyżu, pod którym Maria i św. Jan, u stóp których klęczy fundator z rodziną (15 postaci męskich i 6 żeńskich) oraz inskrypcją IOHANNES PROCKENDORF HANC ARAM FIERI / IVSSIT. A(NN)O 1517 (Ołtarz ten nakazał wykonać Jan Prockendorff w roku 1517). W nogach postaci znajdują się 4 herby. Hans z inskrypcji to zmarły w 1517 r. Hans Prockendorff.

Galeria