Kapliczka nad stawem w Polance Horynieckiej

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Zrujnowana kapliczka nad stawem w Polance Horynieckiej (gm. Horyniec, pow. lubaczowski).

Kapliczka zlokalizowana jest na zboczu opadającym w dolinę Brusienki, w pobliżu stawu, przy drodze z Nowego Brusna do stadniny koni. Staw pełni obecnie funkcję zbiornika przeciwpożarowego. Do lat 40. XX w. był to teren wsi Stare Brusno, obecnie należy administracyjnie do wsi Polanka Horyniecka.

Kapliczka zbudowana jest z kamienia. Brak pokrycia dachowego. W zwieńczeniu dobrze zachowany niewielki, kamienny krzyż bruśnieński, ustawiony na płaskim kamieniu. Podobne rozwiązanie można zobaczyć w przypadku zwieńczenia bramy w ogrodzeniu kamiennym wokół nieistniejącej cerkwi w Dziewięcierzu.

Wnętrze sklepione spłaszczoną kolebką. Na kamiennym ołtarzyku mała współczesna gipsowa figura Chrystusa i resztki zniszczonej rzeźby Matki Boskiej z piaskowca.

Kapliczkę można zobaczyć z drogi w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, gdy na drzewach nie ma liści. Najłatwiej do niej dojść, przechodząc przez potok kilkanaście metrów poniżej stawu i wychodząc w górę po zboczu ok. 50 m w kierunku pn.-zach.