Knychówek

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kapliczka wnękowa

Knychówek gmina Korczew, powiat siedlecki jest wsią w ziemi łosickiej, położoną ok. 3 km na południowy zachód od Korczewa, należącą kiedyś do dóbr korczewskich, będących od początku XVIII w. własnością rodziny Kuczyńskich.

W okolicy kościoła parafialnego pw. św. Stanisława biskupa znajduje się murowana kapliczka wnękowa z 1800 lub 1806 r.[1], wzniesiona kosztem Wiktorii Kuczyńskiej.

Murowana z cegły na rzucie trójkąta, tynkowana, kilkakrotnie odnawiana kapliczka jest zakończona profilowanym gzymsem i zwieńczona namiotowym daszkiem krytym blachą. Każda z trzech ścian ma zamkniętą półkoliście niszę, podkreśloną występem opartym na parapecie i osłonioną łukowym gzymsem. W niszach umieszczone są na podestach drewniane, polichromowane ludowe rzeźby: św. Jana Nepomucena, Chrystusa Ecce Homo i Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Rzeźby pochodzą z tego samego okresu, co kapliczka, czyli z początku XIX w.

W niedalekiej odległości po drugiej stronie drogi znajduje się nowsza, murowana z cegły kapliczka domkowa na planie kwadratu. Bardzo prosta tynkowana kapliczka, o trudnym do ustalenia wieku, zwieńczona jest czterospadowym namiotowym daszkiem krytym blachą. W środku ołtarzyk z dewocjonaliami.

Przypisy

  1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom X Zeszyt 6: powiat łosicki, Warszawa 1965, s. 10
Publikacja - 2012 r.
Aktualizacja - 2012 r.