Krzyż pokutny/notatki
Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania- Obserwatorowi z zewnątrz wiele zachowań, wynikłych z wierzeń, a także z chęci imponowania sąsiadom, mogło wydawać się przypadkowe, miały jednak swoje uzasadnienie. Ktoś, kto nie zna kodu miejscowej kultury, odczytuje znaki ornamentu i symbole zgodnie z wiedzą swojego środowiska i nazywa je po swojemu. Ceni jedno, pomija drugie. Tworzy więc obraz rzeczywistości tylko w części zgodny z tym, który istniał w badanej kulturze, chłopskiej kulturze. Zjawiska, które określamy mianem sztuki czy twórczości artystycznej, były zakotwiczone w rzeczywistości tej kultury. (Chodzi mi o przerwanie ciągłości kulturowej i stąd wszystko jest krzyżem pokutnym bo nie zna niuansów nowa ludność).
- [1] - przykład, że nazwa krzyż pokutny stała się nazwą każdego kamiennego krzyża monolitowego
- Krzyże kamienne w krajobrazie kulturowym Dolnego Śląska oraz ich znaczenie turystyczne (przykład powiatu świdnickiego (c. 4 kk) - zapis krzyże kamienne były wyrazem egzekwowania prawa i dalej
- [2] - artykuł będący kwintesencją bajek i przekłamań
Spis treści
Ryty
- Meisel stwierdza, że ryty odróżniają krzyże pokutne od innych. (Europa, s 182)
Pokutny czy pojednania
Nie chodziło o pojednanie ale o rezygnację ze swojego prawa zemsty . DO tego miała prowadzić ugoda. Potem zabójca nieraz miał coś w rodzaju zakazu zbliżania się, czy kłaniania uniżenie, przepraszania długo po ugodzie.
czeska strona [3]
Różne
- [4] krzyz kamienny w trokach z XVII w. jako przykład, że kamienny krzyż wygląda tak w każdym miejscu i czasie
- mapa wrocław
- Daniel Wojtucki, Stanisław Zobniów, Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej
- Kubicki Rafał. Seelbad (balnea animarum) (c. 53 kk)
- graniczne]
artykuły do nap
Miłków
- Miłków - legenda, patrz art. bibliografia pliki pt. Miłków
Panków
- Umowa kompozycyjna w Kuriański Mieczysław. Z historii krzyży kamiennych ze szczególnym uwzględnieniem krzyży pokutnych: dolnośląskie paradygmaty. Seculum Christianum. 2009, T. 16, nr 1, s. 75-89. (c. 20 kk.)
Opole
Kurów Wielki pow. polkowicki kapliczka monolitowa
- [0=AZWpwFPOiamLj5JNtuyKmzwi4x0gq7ibVXQL0qXI1bnxjd0Us5MDOfBBpvg6z5-GcGiiC9TJddddBz2yEebpAQEloqVCS3HA9-XoI5QNwcFcBp5yu09T4DWbWHw9_BprSas&__tn__=R tłumaczenie inskrypcji]
- Opis
Muchobór
- bibliografia pliki
- Bractwo Krzyżowców nr 89, wrzesień 2007