Krzyż z Chrystusem z blachy w Świętej Katarzynie

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Przed budynkiem Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Elżbietanek przy ul. Głównej 74 w Świętej Katarzynie stoi drewniany krzyż z Chrystusem wyciętym z blachy.

Budynek wybudowano w 1895 r., według projektu Mansuetusa Fromma (1861-1915), franciszkanina, architekta i budowniczego obiektów sakralnych na terenie Śląska. Widoki Schwesternhaus na pocztówkach z końca wieku XIX i początków XX (fot. 9, 10, 11 i 12) pokazują, że nie było wówczas przed budynkiem żadnego krzyża. Na pocztówce z 1914 (prawdopodobnie) przedstawiającej zarówno dom sióstr jak i prowadzoną przez nie katolicką szkołę widać natomiast drewniany krzyż z blaszanym Chrystusem przed szkołą. Nie jest to raczej ta sama postać. Chrystus ma perizonium zawiązane z innej strony niż ten na krzyżu ze zdjęć współczesnych. Krzyża i postaci koło szkoły już nie ma, tak jak i samego budynku. Jego lokalizacji nie udało mi się zidentyfikować.

Na zdjęciu 9. na prawo od kościoła znajduje się krzyż. To widok z końca XIX w. Współcześnie krzyż jest na lewo od wejścia i ma typową postać Ukrzyżowanego ze sztucznego tworzywa. Trudno rozpoznać z całą pewnością materiał postaci Chrystusa na pocztówce z końca XIX w., ale wygląda, że jest to blacha. Domniemanie potwierdza powszechność takich wizerunków na dolnośląskich i śląskich krzyżach. Koniec XIX w. to okres, gdy się w takiej formie pojawiły masowo.

Nie wiadomo, kiedy pojawił się krzyż przed budynkiem Zgromadzenia. Blaszana postać na pewno pochodzi sprzed II wojny światowej. Jeżeli nie jest przeniesiona z innego krzyża, to i krzyż został ustawiony przed 1939 r. Stało się to po 1914 r. (fot. 12). Zdjęcia 1. i 2. przedstawiają stan z 2013 r. W 2019 r. (fot. 3) blaszany Chrystus był w renowacji. Zdjęcia 4.-8. to krzyż z odnowioną postacią Ukrzyżowanego.