Sokołów Podlaski

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
fot. 2001

Sokołów Podlaski województwo mazowieckie.

Przy ulicy Siedleckiej, tuż przy mostku na Cetynią (52°24'09.0"N 22°15'17.0"E), stoi drewniana kapliczka słupowa z 1806 r. z ludową rzeźbą św. Jana Nepomucena. W okolicy kapliczki przeważa jeszcze charakterystyczna dawniej dla podlaskich miast drewniana zabudowa mieszkalna.

Ponaddwustuletnie drewniane kapliczki słupowe to rzadkość. Zachowane dotąd stare kapliczki tego typu na Podlasiu czy Kurpiach pochodzą z końca XIX lub początku XIX w. Sokołowska kapliczka cieszyła się opieką mieszkańców, którzy łożyli na nią, o czym świadczą daty kilku remontów w latach 1841, 1902, 1961 i 1992 umieszczone na tabliczce. Rzemieślnik czy artysta, który ją stawiał, obyty był z formami architektonicznymi. Świadczą o tym chociażby klasyczne spływy wolutowe, którymi ozdobnie ujął skrzynkę z figurą w sposób charakterystyczny dla baroku. Tego typu detale niespotykane są we wspomnianych wyżej ludowych kapliczkach słupowych. Przykładem może być położona w powiecie sokołowskim kapliczka słupowa w Starej Maliszewie.

Na dębowym słupie oszalowanym deskami umieszczona jest kapliczka, ujęta wspomnianymi spływami wolutowymi, przykryta namiotowym daszkiem krytym blachą zwieńczonym kulą i ażurowym kowalskim krzyżem. W kapliczce umieszczona jest, chroniona szybą, drewniana ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena najprawdopodobniej z okresu powstania kapliczki, czyli z początku XIX w. Pod spodem przymocowana jest tablica z napisem: Chwalcie Boga, Świętych Jego. Fundata 1806 et Reperata i niżej wymienione wcześniej daty.