''Szwedzki krzyż'' pod Chrząstowicami w pow. opolskim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Chrząstowice (dodatkowa nazwa w j. niem. ''Chronstau'') w powiecie opolskim. Drewniany krzyż przydrożny z Chrystusem z blachy. 145 cm, jeden z niższych w okolicy, o...")
 
Linia 1: Linia 1:
Chrząstowice (dodatkowa nazwa w j. niem. ''Chronstau'') w powiecie opolskim. Drewniany krzyż przydrożny z Chrystusem z blachy.
+
'''Chrząstowice''' (dodatkowa nazwa w j. niem. ''Chronstau'') w powiecie opolskim. Drewniany krzyż przydrożny z [[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|Chrystusem z blachy]].
  
145 cm, jeden z niższych w okolicy, od stóp do ziemi 245 cm
+
''"Krzyż szwedzki". Krzyż został postawiony 28 listopada 1936 r. przy drodze między Chrząstowicami a Dębiem - nad rzeką Suchą, na pamiątkę żołnierzy szwedzkich, którzy przebywali na tych terenach podczas wojny trzydziestoletniej i tutaj polegli. Najprawdopodobniej zostali pochowani w lasku, który rośnie nieopodal krzyża. Fundatorką krzyża była pani Steinhoff z Dębia.''
 +
 
 +
To informacja z tabliczki przy krzyżu. Nie jest podane, czy blaszana postać Chrystusa jest na nim od początku, ale ze względu na czas powstania krzyża, jest to najbardziej prawdopodobne. Potwierdzają to też napotkani mieszkańcy: "Zawsze był taki blaszany Chrystus na nim". Wojna trzydziestoletnia stałą się wydarzaniem, które wryło się mocno  w pamięć społeczną  Śląska, który usiany jest "szwedzkimi" kapliczkami, krzyżami, kopcami. Ustny przekaz mieszkańców o żołnierzach pochowanych koło Chrząstowic przetrwał trzy wieki do postawienia krzyża i trwa do dziś. Prawdopodobnie jest refleksem wydarzeń z 1632 r., gdy wojska szwedzkie i saskie zdobyły Opole i dwa lata okupowały miasto.
 +
 
 +
Krzyż ma ok. 4,5 m wysokości. Postać Chrystusa mierzy 145 cm.
  
 
<small>50°37'14.0"N 18°05'06.5"E</small>
 
<small>50°37'14.0"N 18°05'06.5"E</small>
  
 
<gallery mode="packed-hover" heights=230px>
 
<gallery mode="packed-hover" heights=230px>
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy.jpg
+
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy.jpg|alt=Drewniany krzyż przydrożny, Chrząstowice|Krzyż przydrożny koło Chrząstowic
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy b.jpg
+
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy b.jpg|alt=Blaszany Chrystus na krzyżu, Dębie|Blaszany Chrystus na przydrożnym krzyżu, Chrząstowice
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy c.jpg
+
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy c.jpg|alt=Blaszany Chrystus na krzyżu, Dębie|Blaszany Chrystus na przydrożnym krzyżu, Chrząstowice
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy d.jpg
+
Plik:Chrząstowice Chrystus z blachy d.jpg|alt=Blaszany Chrystus na krzyżu, Dębie|Blaszany Chrystus na przydrożnym krzyżu koło Chrząstowic
 
</gallery>
 
</gallery>
  

Wersja z 17:21, 5 maj 2021

Chrząstowice (dodatkowa nazwa w j. niem. Chronstau) w powiecie opolskim. Drewniany krzyż przydrożny z Chrystusem z blachy.

"Krzyż szwedzki". Krzyż został postawiony 28 listopada 1936 r. przy drodze między Chrząstowicami a Dębiem - nad rzeką Suchą, na pamiątkę żołnierzy szwedzkich, którzy przebywali na tych terenach podczas wojny trzydziestoletniej i tutaj polegli. Najprawdopodobniej zostali pochowani w lasku, który rośnie nieopodal krzyża. Fundatorką krzyża była pani Steinhoff z Dębia.

To informacja z tabliczki przy krzyżu. Nie jest podane, czy blaszana postać Chrystusa jest na nim od początku, ale ze względu na czas powstania krzyża, jest to najbardziej prawdopodobne. Potwierdzają to też napotkani mieszkańcy: "Zawsze był taki blaszany Chrystus na nim". Wojna trzydziestoletnia stałą się wydarzaniem, które wryło się mocno w pamięć społeczną Śląska, który usiany jest "szwedzkimi" kapliczkami, krzyżami, kopcami. Ustny przekaz mieszkańców o żołnierzach pochowanych koło Chrząstowic przetrwał trzy wieki do postawienia krzyża i trwa do dziś. Prawdopodobnie jest refleksem wydarzeń z 1632 r., gdy wojska szwedzkie i saskie zdobyły Opole i dwa lata okupowały miasto.

Krzyż ma ok. 4,5 m wysokości. Postać Chrystusa mierzy 145 cm.

50°37'14.0"N 18°05'06.5"E