Anioł z urną w Parku Zachodnim we Wrocławiu

Z Kapliczki
Wersja z dnia 15:21, 13 sty 2021 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
1. Anioł z urną w Parku Zachodnim we Wrocławiu

Figura anioła z urną we wrocławskim Parki Zachodnim przypomina, że utworzony w latach 1905-1910 park był powiązany z cmentarzami. Było ich formalnie 4, a funkcjonalnie pięć. Park zaprojektował wrocławski ogrodnik, w latach 1891-1924 dyrektor ogrodnictwa miejskiego, Hugo Richter (1953-1937), przy współudziale innego ogrodnika, zarządcy Cmentarza Osobowickiego Johannesa Erbe. Park założono na terenach leśnych (Las Kozanowski) i zachował on swój leśny charakter. Późniejsza część cmentarza komunalnego położona pomiędzy ul. Lotniczą (Flughafenstrasse) a Pilczycką (Pilsnitzer Strasse) również obejmowała teren leśny.

Wspomniane cmentarze to:

  1. Kozanowski cmentarz wiejski powstały w I poł. XIX w. położony, nr 89 na załączonym planie (po powstaniu cmentarza komunalnego cmentarz stał się administracyjnie jego częścią, zachowując jednak odrębność terytorialną)
  2. Katolicki cmentarz parafii św. Mikołaja założony w 1896 r., nr 25 na załączonym planie
  3. Cmentarz komunalny na Kozanowie (Coseler Friedhof) założony w 1904 r. (nr 98 na załączonym planie, część północna) i druga jego część otworzona w 1919 r. (n 98 część południowa)
  4. Nowy Cmentarz Żydowski otworzony w 1902 r. (nr 120 z załączonym planie)

Na cmentarzu komunalnym pochówków dokonywano do 1950 r., a w 1967 cmentarze, z wyjątkiem żydowskiego, zlikwidowano i o ich teren powiększono Park.

Figura anioła z urną znajduje się w centrum starszej części cmentarza komunalnego (tej, oznaczonej numerami 89, 98 na załączanym planie, fot. 7). Jest fragmentem pomnika nagrobnego. Pochodzi z wczesnego okresu istnienia cmentarza, prawdopodobnie z pierwszego dziesięciolecia XX w. Nie jest znany warsztat, który ją wyprodukował, ale musiał być popularny na przełomie XIX i XX w., a proponowany przez niego anioł cieszył się popytem. Dokładnie dwie takie same rzeźby anioła z urną są częścią mauzoleum rodu Gilka-Bötzow we wschodniej części parku pałacowego nad Baryczą w Wyszanowie w pow. wschowskim (fot. 5, 6). Mauzoleum powstało w ostatnich latach XIX stulecia.

Publikacja - 2020 r.
Aktualizacja - 2020 r.