Babice nad Sanem

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
1. Kapliczka św. Krzysztofa w Babicach, fot. 2017

Babice gmina Krzywcza, powiat przemyski.

W dosyć dużej wsi położonej na Sanem znajduje się kilka kapliczek różnego typu.

  • Najciekawszą jest słupowa kapliczka św. Krzysztofa położona przed Babicami na wyniosłym wzgórzu nad rzeką przy drodze z Przemyśla. Kapliczka pochodzi najprawdopodobniej z początku XIX w. i tak datuje ją rejestr zabytków, chociaż tabliczka umieszczona podczas ostatniego remontu na cokole głosi, że została postawiona razem z kościołem we wsi (wówczas mieście) pw. Świętej Trójcy. Budowa świątyni jest datowana na lata 1792-1794, ale informacje te nie stoją w sprzeczności, gdyż w praktyce wykończanie świątyni z pewnością ciągnęło się aż po wiek XIX.
Murowana, otynkowana na biało, wzniesiona na planie kwadratu. Na masywnym cokole z wnęką na figurkę lub obrazek znajdują się dwie kolumienki z przodu, tył zamyka ścianka z dwiema półkolumnami. Całość przykryta drewnianym namiotowym daszkiem podbitym gontem. W środku znajduje się figura św. Krzysztofa (fot. 5), patrona miejscowości położonych nad rzekami, mostów, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, a dziś znanego głównie jako patron kierowców. Nad nią na sklepieniu polichromia z przedstawieniem Świętej Trójcy (fot. 6). Przedstawienie utrzymane jest w stylistyce malarstwa ikonowego. Być może to wynik współistnienia w miejscowości katolików i unitów. W Babicach istniały parafie katolicka i cerkiew filialna greckokatolickiej parafii w Skopowie. Poprzednia figura została skradziona po II wojnie światowej. Jak głosi tabliczka na cokole "w maju 1998 r. została wstawiona nowa rzeźba, a kapliczka odrestaurowana". Kapliczka ogrodzona była niskim drewnianym płotkiem (fot. 2 i 3 z 2001 r.), który później został zlikwidowany (fot. 1 z 2017).
Urokliwe miejsce, w którym stoi kapliczka z pięknym widokiem ze stromej skarpy na pradolinę Sanu i okoliczne miejscowości, nazywane jest przez mieszkańców "pod figurą" (fot. 4) Kapliczka wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego (nr rej.: A-884 z 21.05.1998). Sponsorem jej odnowienia był Leopold Płowiecki, urodzony w Babicach inżynier i przemysłowiec działający we Francji.
  • Przy głównej ulicy wsi stoi na nowym cokole prawdopodobnie XIX-wieczna figura św. Anny (fot. 7). Według informacji mieszkańców świętą spotkała kiedyś niemiła przygoda. Przechodzący obok figury, prawdopodobnie pijany człowiek oderwał jej głowę. Rzeźba została przez mieszkańców naprawiona.
  • Przy drodze w kierunku Dynowa stoi murowana kapliczka domkowa poświęcona Matce Boskiej (fot. 8).