Brogowa kapliczka św. Jana Nepomucena w Chlewiskach: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
m (Michał Zalewski przeniósł stronę Chlewiska do Brogowa kapliczka św. Jana Nepomucena w Chlewiskach)
m
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
 
'''Chlewiska''' powiat szydłowiecki.
 
'''Chlewiska''' powiat szydłowiecki.
  
Przy pałacu Odrowążów powstał na początku XIX w. rozległy park krajobrazowy ze stawami, w części zachowany do dziś. Na jednym ze stawów usypana jest wysepka, na której stoi figura św. Jan Nepomucena w [[kapliczka brogowa|brogowej kapliczce]] (fot. 1, 3, 4).
+
Przy pałacu Odrowążów powstał na początku XIX w. rozległy park krajobrazowy ze stawami, w części zachowany do dziś. Na jednym ze stawów usypana jest wysepka, na której stoi figura [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]] w [[kapliczka brogowa|brogowej kapliczce]] (fot. 1, 3, 4).
  
Według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce rzeźba pochodzi zapewne z XVIII w.<ref>''Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom III województwo kieleckie, Zeszyt 5 powiat konecki.'' Warszawa: 1958, s. 5.</ref> Biorąc pod uwagę statyczną postawę stojącego na niewielkim cokole świętego (fot. 2) oraz detale stroju można powątpiewać w to datowanie i przesunąć czas powstania na co najmniej połowę XIX w. gdy w rzeźbie rzemieślniczej zdarzały się odstępstwa od klasycznego wzorca figury w kontrapoście co w XVIII w. było praktycznie niespotykane. Święty przedstawiony jest z krzyżem i palmą męczeńska.
+
Według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce rzeźba pochodzi zapewne z XVIII w.<ref>''Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom III województwo kieleckie, Zeszyt 5 powiat konecki.'' Warszawa: 1958, s. 5.</ref> Biorąc pod uwagę statyczną postawę stojącego na niewielkim cokole świętego (fot. 2) oraz detale stroju, można powątpiewać w to datowanie i przesunąć czas powstania na co najmniej połowę XIX w., gdy w rzeźbie rzemieślniczej zdarzały się odstępstwa od klasycznego wzorca figury w kontrapoście, co w XVIII w. było praktycznie niespotykane. Święty przedstawiony jest z krzyżem i palmą męczeńska.
  
 
Według informacji na stronie internetowej gminy chroniąca figurę kapliczka brogowa powstała w drugiej połowie XIX w. Bardzo możliwe, że z tego samego czasu jest również rzeźba.  
 
Według informacji na stronie internetowej gminy chroniąca figurę kapliczka brogowa powstała w drugiej połowie XIX w. Bardzo możliwe, że z tego samego czasu jest również rzeźba.  
Linia 22: Linia 22:
  
 
<references/>
 
<references/>
[[Kategoria:Kapliczki w województwie mazowieckim]]
+
[[Kategoria:Kapliczki w województwie mazowieckim|Chlewiska]]
[[Kategoria:Małopolskie kapliczki]]
+
[[Kategoria:Małopolskie kapliczki|Chlewiska]]
[[Kategoria:Kapliczki brogowe]]
+
[[Kategoria:Kapliczki brogowe|Chlewiska]]
[[Kategoria:Święty Jan Nepomucen]]
+
[[Kategoria:Święty Jan Nepomucen|Chlewiska]]
[[Kategoria:Kapliczki z II poł. XIX w.]]
+
[[Kategoria:Kapliczki z II poł. XIX w.|Chlewiska]]
[[Kategoria:Kapliczki z XXI w.]]
+
[[Kategoria:Kapliczki z XXI w.|Chlewiska]]

Aktualna wersja na dzień 14:35, 25 sty 2021

Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem na stawie w Chlewiskach
1. Kapliczka brogowa w Chlewiskach, fot. 2003
Św. Jan Nepomucen w brogowej kapliczce na wyspie w Chlewiskach
2. Św. Jan Nepomucen w kapliczce brogowej w Chlewiskach, fot. 2003

Chlewiska powiat szydłowiecki.

Przy pałacu Odrowążów powstał na początku XIX w. rozległy park krajobrazowy ze stawami, w części zachowany do dziś. Na jednym ze stawów usypana jest wysepka, na której stoi figura św. Jana Nepomucena w brogowej kapliczce (fot. 1, 3, 4).

Według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce rzeźba pochodzi zapewne z XVIII w.[1] Biorąc pod uwagę statyczną postawę stojącego na niewielkim cokole świętego (fot. 2) oraz detale stroju, można powątpiewać w to datowanie i przesunąć czas powstania na co najmniej połowę XIX w., gdy w rzeźbie rzemieślniczej zdarzały się odstępstwa od klasycznego wzorca figury w kontrapoście, co w XVIII w. było praktycznie niespotykane. Święty przedstawiony jest z krzyżem i palmą męczeńska.

Według informacji na stronie internetowej gminy chroniąca figurę kapliczka brogowa powstała w drugiej połowie XIX w. Bardzo możliwe, że z tego samego czasu jest również rzeźba.

Malownicza kapliczka w Chlewiskach stała się wzorem dla kapliczki zbudowanej w 2008 r. w Muzeum Wsi Radomskiej, umieszczonej na sztucznej wyspie, na początku ścieżki ekologicznej (fot.5). Rzeźbę Nepomucena wykonał do niej Henryk Karaś (1941-2008) z Kociołków koło Kozienic (fot. 6).


  1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom III województwo kieleckie, Zeszyt 5 powiat konecki. Warszawa: 1958, s. 5.