Brogowa kapliczka św. Jana Nepomucena w Chlewiskach

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 22:11, 24 gru 2019 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Plik:Chlewiska kapliczka brogowa.jpg|340px|alt=Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem na stawie w Chlewiskach|thumb|left|1. Kapliczka brogowa w Chlewiskach, fot....")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem na stawie w Chlewiskach
1. Kapliczka brogowa w Chlewiskach, fot. 2003
Św. Jan Nepomucen w brogowej kapliczce na wyspie w Chlewiskach
2. Św. Jan Nepomucen w kapliczce brogowej w Chlewiskach, fot. 2003

Chlewiska powiat szydłowiecki.

Przy pałacu Odrowążów powstał na początku XIX w. rozległy park krajobrazowy ze stawami, w części zachowany do dziś. Na jednym ze stawów usypana jest wysepka, na której stoi figura św. Jan Nepomucena w brogowej kapliczce (fot. 1, 3, 4).

Według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce rzeźba pochodzi zapewne z XVIII w.[1] Biorąc pod uwagę statyczną postawę stojącego na niewielkim cokole świętego (fot. 2) oraz detale stroju można powątpiewać w to datowanie i przesunąć czas powstania na co najmniej połowę XIX w. gdy w rzeźbie rzemieślniczej zdarzały się odstępstwa od klasycznego wzorca figury w kontrapoście co w XVIII w. było praktycznie niespotykane. Święty przedstawiony jest z krzyżem i palmą męczeńska.

Według informacji na stronie internetowej gminy chroniąca figurę kapliczka brogowa powstała w drugiej połowie XIX w. Bardzo możliwe, że z tego samego czasu jest również rzeźba.

Malownicza kapliczka w Chlewiskach stała się wzorem dla kapliczki zbudowanej w 2008 r. w Muzeum Wsi Radomskiej, umieszczonej na sztucznej wyspie, na początku ścieżki ekologicznej (fot.5). Rzeźbę Nepomucena wykonał do niej Henryk Karaś (1941-2008) z Kociołków koło Kozienic (fot. 6).


  1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom III województwo kieleckie, Zeszyt 5 powiat konecki. Warszawa: 1958, s. 5.