Budki: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
 
(UWAGA! Zastąpienie treści hasła bardzo krótkim tekstem: „<html> <head> <meta charset="UTF-8"> <title>Kurpiowski Nepomucen w Budkach</title> <meta http-equiv="refresh" content="0; http://...”)
Znacznik: Zastąpiono
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Budki, Nepomuk, krzyż.jpeg|thumb|left|link=http://kapliczki.org.pl/mediawiki-1.19.1/images/a/a5/Budki%2C_Nepomuk%2C_krzy%C5%BC.jpeg]]
+
<html>
[[Plik:Budki, Nepomuk.jpeg|thumb|link=http://kapliczki.org.pl/mediawiki-1.19.1/images/3/3c/Budki%2C_Nepomuk.jpeg]]
+
<head>
'''Budki''' gmina Chorzele, powiat przasnyski.
+
<meta charset="UTF-8">
 
+
<title>Kurpiowski Nepomucen w Budkach</title>
W miejscowości znajduje się drewniana kapliczka słupowa z ludową rzeźbą [[święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]] na szczycie.  Tego typu proste, czasami sprawiające wrażenie dzikich, Nepomuki, nieznamionujące wysokiego kunsztu twórcy, spotkać można we wsiach kurpiowskich po obu brzegach Orzyca, stanowiącego zachodnią granicę Kurpi. Różnią się od o wiele dojrzalszych dzieł artystów centralnej i wschodniej części regionu (np. w [[Golanka|Golance]]). Na przełomie XX i XXI w. najprymitywniejsze można było spotkać  w [[Olszewka|Olszewce]],  [[Małowidz]]u i właśnie Budkach. Bardziej zaawansowane technicznie w  [[Połoń|Połoniu]] i [[Cierpięta]]ch.  W większości umieszczone są na prostych drewnianych słupach i pozbawione jakiejkolwiek osłony przed wpływem warunków atmosferycznych, co też odróżnia je od kapliczek z innych części Kurpi, gdzie kapliczki słupowe zwieńczone są najczęściej wnęką na świątka.
+
<meta http-equiv="refresh" content="0; http://silesiacum.pl/Budki" />
 
+
</head>
[[Nepomuk]] w Budkach pomalowany jest na biało i czerwono. Jest przedstawiony frontalnie, co jest klasyczne dla sztuki ludowej, w której zniknął charakterystyczny w ikonografii św. Jana Nepomucena [[kontrapost]]. Prawdopodobnie św. Jan trzymał w rękach krzyż. Rzeźba jest mocno zniszczona. Na tej podstawie nie można jednak wnioskować o jej wieku, gdyż prawdopodobne jest, że drewno użyte do jej wykonania nie było dobrze przygotowane (wysuszone), co przyspiesza proces destrukcji. Zdjęcia z 2002 r. i na podstawie stanu z tegoż roku opis.
+
</html>
 
 
 
 
[[Kategoria:Kurpiowskie Nepomuki]]
 
[[Kategoria:Nepomuki w województwie mazowieckim]]
 
[[Kategoria:Kurpiowskie kapliczki]]
 
[[Kategoria:Kapliczki w województwie mazowieckim]]
 
[[Kategoria:Kapliczki słupowe]]
 
[[Kategoria:Rzeźba ludowa]]
 
[[Kategoria:Krzyże metalowe]]
 
[[Kategoria:Krzyże na Kurpiach]]
 
[[Kategoria:Krzyże w województwie mazowieckim]]
 

Aktualna wersja na dzień 08:59, 24 mar 2024

Kurpiowski Nepomucen w Budkach