Figura św. Jana Nepomucena jako jałmużnika w Raciborzu: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Racibórz''', plac Jana Długosza. Rzadkie przedstawienie św. Jana Nepomucena rozdającego jałmużnę. Nawiązuje do jednej z legend dot...")
 
m
Linia 1: Linia 1:
'''Racibórz''', plac Jana Długosza.  Rzadkie przedstawienie [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]] rozdającego jałmużnę. Nawiązuje do jednej z legend dotyczących życia świętego. Pod wpływem wspaniałych kazań Jana z Pomuka, jego przyszły oprawca, król Wacław IV porzucił swawolne  życie, niestety na krótko, i mianował moralizatora swoim nadwornym jałmużnikiem.  
+
'''Racibórz''', plac Jana Długosza.  Rzadkie przedstawienie [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]] rozdającego jałmużnę. Nawiązuje do jednej z legend dotyczących życia świętego. Pod wpływem wspaniałych kazań Jana z Pomuka  jego przyszły oprawca, król Wacław IV, porzucił swawolne  życie, niestety na krótko, i mianował moralizatora swoim nadwornym jałmużnikiem.  
  
Autorem późnobarokowego pomnika datowanego na lata 30. XVIII w., jest Johann Melchior Österreich. Posąg świętego udzielającego jałmużny w otoczeniu aniołków, stoi na prostokątnym postumencie, ustawionym z kolei na wielostopniowym cokole. Wybrzuszony od frontu i z tyłu postument ujęty jest esownicami z dekoracją cęgową i lambrekinową oraz  kartuszem herbowym i inskrypcją z przodu. Z tyłu napis ''Renovatum est anno MDCCCLI'' (renowacja w 1851) i tabliczka informująca o kolejnym odnowieniu w roku 1994.
+
Autorem późnobarokowego pomnika, datowanego na lata 30. XVIII w., jest Johann Melchior Österreich. Posąg świętego udzielającego jałmużny w otoczeniu aniołków stoi na prostokątnym postumencie, ustawionym z kolei na wielostopniowym cokole. Wybrzuszony od frontu i z tyłu postument ujęty jest esownicami z dekoracją cęgową i lambrekinową oraz  kartuszem herbowym i inskrypcją z przodu. Z tyłu napis ''Renovatum est anno MDCCCLI'' (renowacja w 1851) i tabliczka informująca o kolejnym odnowieniu w roku 1994.
  
Pierwotnie figura znajdowała się na  dziedzińcu klasztoru dominikanek. Została  przeniesiona w dzisiejsze miejsce (''Neumarkt'', dziś plac Jana Długosza) po kasacie zakonu (1810), w 1818 roku. Otocznie po II wojnie światowej mocno się zmieniło. Historyczne centrum Raciborza zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk w 1945 r. Św. Jan Nepomucen stoi teraz na ogromnym pustym placu będącym parkingiem, mając w tle  bloki mieszkalne.  
+
Pierwotnie figura znajdowała się na  dziedzińcu klasztoru Dominikanek. Została  przeniesiona w dzisiejsze miejsce (''Neumarkt'', dziś plac Jana Długosza) po kasacie zakonu (1810), w 1818 roku. Otoczenie po II wojnie światowej mocno się zmieniło. Historyczne centrum Raciborza zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk w 1945 r. Św. Jan Nepomucen stoi teraz na ogromnym pustym placu będącym parkingiem, mając w tle  bloki mieszkalne.  
  
 
<gallery mode=packed heights=230px>
 
<gallery mode=packed heights=230px>
 
Plik:Racibórz Nepomucen jałmużnik.jpg|alt=Racibórz, św. Jan Nepomucen, plac Długosza|Św. Jan Nepomucen jako królewski jałmużnik
 
Plik:Racibórz Nepomucen jałmużnik.jpg|alt=Racibórz, św. Jan Nepomucen, plac Długosza|Św. Jan Nepomucen jako królewski jałmużnik
Plik:Racibórz Nepomucen jałmużnik lata 20.jpg|alt=Neumarkt Racibórz, św. Jan Nepomucen|Figura św. Jana Nepomucena, w tle. pośrodku. Browar M. Braun (lata 20. XX. w)
+
Plik:Racibórz Nepomucen jałmużnik lata 20.jpg|alt=Neumarkt Racibórz, św. Jan Nepomucen|Figura św. Jana Nepomucena, w tle, pośrodku, Browar M. Braun (lata 20. XX w.)
 
Plik:Racibórz Nepomucen targ.jpg|alt=Plac Długosza w Raciborzu, targ, Neumarkt|Targ przy figurze św. Jana Nepomucena (lata 30. XX w.)  
 
Plik:Racibórz Nepomucen targ.jpg|alt=Plac Długosza w Raciborzu, targ, Neumarkt|Targ przy figurze św. Jana Nepomucena (lata 30. XX w.)  
 
</gallery>
 
</gallery>

Wersja z 06:30, 21 kwi 2021

Racibórz, plac Jana Długosza. Rzadkie przedstawienie św. Jana Nepomucena rozdającego jałmużnę. Nawiązuje do jednej z legend dotyczących życia świętego. Pod wpływem wspaniałych kazań Jana z Pomuka jego przyszły oprawca, król Wacław IV, porzucił swawolne życie, niestety na krótko, i mianował moralizatora swoim nadwornym jałmużnikiem.

Autorem późnobarokowego pomnika, datowanego na lata 30. XVIII w., jest Johann Melchior Österreich. Posąg świętego udzielającego jałmużny w otoczeniu aniołków stoi na prostokątnym postumencie, ustawionym z kolei na wielostopniowym cokole. Wybrzuszony od frontu i z tyłu postument ujęty jest esownicami z dekoracją cęgową i lambrekinową oraz kartuszem herbowym i inskrypcją z przodu. Z tyłu napis Renovatum est anno MDCCCLI (renowacja w 1851) i tabliczka informująca o kolejnym odnowieniu w roku 1994.

Pierwotnie figura znajdowała się na dziedzińcu klasztoru Dominikanek. Została przeniesiona w dzisiejsze miejsce (Neumarkt, dziś plac Jana Długosza) po kasacie zakonu (1810), w 1818 roku. Otoczenie po II wojnie światowej mocno się zmieniło. Historyczne centrum Raciborza zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk w 1945 r. Św. Jan Nepomucen stoi teraz na ogromnym pustym placu będącym parkingiem, mając w tle bloki mieszkalne.