Figura św. Jana Nepomucena jako jałmużnika w Raciborzu

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 23:14, 20 kwi 2021 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Racibórz''', plac Jana Długosza. Rzadkie przedstawienie św. Jana Nepomucena rozdającego jałmużnę. Nawiązuje do jednej z legend dot...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Racibórz, plac Jana Długosza. Rzadkie przedstawienie św. Jana Nepomucena rozdającego jałmużnę. Nawiązuje do jednej z legend dotyczących życia świętego. Pod wpływem wspaniałych kazań Jana z Pomuka, jego przyszły oprawca, król Wacław IV porzucił swawolne życie, niestety na krótko, i mianował moralizatora swoim nadwornym jałmużnikiem.

Autorem późnobarokowego pomnika datowanego na lata 30. XVIII w., jest Johann Melchior Österreich. Posąg świętego udzielającego jałmużny w otoczeniu aniołków, stoi na prostokątnym postumencie, ustawionym z kolei na wielostopniowym cokole. Wybrzuszony od frontu i z tyłu postument ujęty jest esownicami z dekoracją cęgową i lambrekinową oraz kartuszem herbowym i inskrypcją z przodu. Z tyłu napis Renovatum est anno MDCCCLI (renowacja w 1851) i tabliczka informująca o kolejnym odnowieniu w roku 1994.

Pierwotnie figura znajdowała się na dziedzińcu klasztoru dominikanek. Została przeniesiona w dzisiejsze miejsce (Neumarkt, dziś plac Jana Długosza) po kasacie zakonu (1810), w 1818 roku. Otocznie po II wojnie światowej mocno się zmieniło. Historyczne centrum Raciborza zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk w 1945 r. Św. Jan Nepomucen stoi teraz na ogromnym pustym placu będącym parkingiem, mając w tle bloki mieszkalne.