Grodzisk Mazowiecki - kapliczka Matki Boskiej przy ul. 1 Maja

Z Kapliczki
Wersja z dnia 16:56, 8 cze 2020 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "<div style="float: right;">left|16px ''Zobacz artykuły o innych kapliczkach w Grodzisku Mazowieckim''</div> Plik...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Grodzisk Mazowiecki - kapliczka MB przy ul 1 Maja.jpg

Kapliczka Matki Boskiej przy ul. 1 Maja w Grodzisku Mazowieckim

Jedna z ładniejszych grodziskich kapliczek znajduje się przy ul. 1 Maja (róg ul. Konspiracji) w pobliżu więzienia. Murowana kapliczka datowana na 1922 r. jest poświęcona Matce Boskiej. Jak większość kapliczek maryjnych pomalowana jest na niebiesko i biało.

Legenda głosi, że w miejscu, gdzie dziś stoi, przy drodze do Błonia rósł dąb. Na dębie znajdował się świątek lub obrazek z podobizną Matki Boskiej, przed którym modlili się ludzie zmierzający do pracy w grodziskich zakładach przemysłowych, czy na grodziski targ. Pewnego dnia uderzył piorun, który powalił wiekowe drzewo, ale figurka ocalała, co poczytano jako znak od Boga. W tym miejscu postanowiono wybudować kapliczkę. Miasto rozrosło się od tamtego czasu i zmieniło znacznie, droga do Błonia została przeniesiona na wschód, ale kapliczka przetrwała zawieruchy wojenne. Po wojnie nieco ją podniesiono i wyremontowano. Ciekawostką jest, że figurka Matki Boskiej jest oryginalna i pochodzi z czasów powstania kapliczki.